Istraživači su napravili novu vrstu dvoslojnog (bifacijalnog) panela. Koristili su ugljenične nanocevi sa jednim zidom kao prednje i zadnje elektrode.
Ove cevi su prečnika samo 2,2 nanometra. To je malo tanje od lanca ljudske DNK. Parče papira je deblje od 45.000 nanocevi naslaganih jedna na drugu.
Studija je objavljena u časopisu Nature Communications, a tim je uključivao naučnike iz Sarija koji rade sa kolegama sa Univerziteta u Kembridžu, Kineske akademije nauka, Univerziteta Ksidijan i Univerziteta Džengdžou u Kini.
Dr Jing Zhang, istraživač na Institutu za naprednu tehnologiju u Sariju, rekao je: „Naše bifacijalne ćelije mogu sakupljati sunčevu svetlost i sa prednjeg i sa zadnjeg panela. Ovo generiše više energije i manje zavisi od toga pod kojim uglom svetlost pada na njih.
„Ugljenične nanocevi koje koristimo su veoma transparentne i dobro provode električnu energiju. One imaju potencijal da donesu čistu energiju na dohvat milionima ljudi — i radujemo se što ćemo videti kako će se naš pronalazak koristiti.“
Paneli mogu da generišu više od 36 mV po kvadratnom centimetru—a zadnji panel proizvodi skoro 97% snage koju je proizvodila prednja ploča. To je u poređenju sa 75%–95% za većinu bifacijalnih panela koji su trenutno na tržištu.
Profesor Ravi Silva CBE, direktor Instituta za naprednu tehnologiju, rekao je: „Svet ne može da se dekarbonizuje bez solarne energije. Ipak, to zahteva mnogo jeftiniju solarnu energiju nego što je trenutno dostupna. Paneli koji mogu da apsorbuju sunčevu energiju sa obe strane su odličan način da bi tehnologija bila isplativija.
„Proizveli smo verovatno najefikasnije solarne ćelije sa jednim spojem do danas. Naši paneli koštaju 70% manje za izradu od normalnog jednostranog solarnog panela. Ovo bi moglo značajno da modifikuje tržište i pojednostavi potrebne arhitekture zasnovane na solarnim ćelijama perovskita.“