Dve dodatne egzoplanete otkrivene u obližnjem planetarnom sistemu

Dve dodatne egzoplanete otkrivene u obližnjem planetarnom sistemu

Sprovođenjem narednih posmatranja radijalne brzine (RV) planetarnog sistema GJ 367 pomoću pretraživača planeta visoke preciznosti radijalne brzine (HARPS), međunarodni tim astronoma je otkrio dva dodatna vanzemaljska sveta, najmanje četiri puta masivnija od Zemlje . Nalaz je objavljen 18. jula na serveru za pre-štampanje arXiv.

Udaljena oko 30,7 svetlosnih godina, GJ 367 (poznata i kao TOI-731 ili TIC 34068865) je sjajna zvezda spektralnog tipa M1.0 V, skoro upola manja od veličine i mase Sunca. U njemu se nalazi ultra-kratkoperiodična (USP) sub-Zemlja egzoplaneta, GJ 367 b, otkrivena 2021. Ovaj mali ekstrasolarni svet, koji okružuje zvezdu domaćina za manje od osam sati, ima radijus od približno 0,72 Zemljinih radijusa i masa se procenjuje na 0,55 zemaljskih masa.

Sada, grupa astronoma predvođena Elizom Gofo sa Univerziteta u Torinu u Italiji, izveštava da GJ 367 b ima dva saputnika male mase. Otkriće je rezultat intenzivne kampanje radijalnih brzina sprovedene sa spektrografom HARPS, dopunjene posmatranjima pomoću NASA-inog satelita za istraživanje tranzitnih egzoplaneta (TESS).

„Sa ciljem da poboljšamo planetarnu masu i radijus i otkrijemo unutrašnju arhitekturu sistema, izveli smo intenzivnu kampanju praćenja radijalne brzine sa HARPS spektrografom—sakupivši 371 visoko precizno merenje tokom osnovne linije od skoro tri godine—i kombinovali smo naše Doplerova merenja sa novim TESS opservacijama iz sektora 35 i 36“, napisali su istraživači u radu.

Novootkrivena planeta bliže zvezdi dobila je oznaku GJ 367 c. Ima minimalnu masu od 4,13 Zemljine mase, a njegov predviđeni radijus se procenjuje na 1,6 Zemljinih radijusa. GJ 367 c kruži oko domaćina svakih 11,5 dana.

Izmereno je da je najudaljenija planeta u sistemu, GJ 367 d, najmanje šest puta masivnija od Zemlje. Ima orbitalni period od približno 34 dana, a njegov predviđeni radijus je izračunat na oko 1,7 Zemljinih radijusa.

Studija je takođe precizirala određivanje mase i radijusa za GJ 367 b. Utvrđeno je da planeta ima masu od približno 0,63 Zemljine mase, a njen poluprečnik je 0,7 Zemljinih radijusa. Ovi rezultati daju ultra-visoku gustinu od 10,2 g/cm 3 i sugerišu gvozdeno jezgro.

Sumirajući rezultate, autori rada su primetili da GJ 367 pripada maloj grupi dobro okarakterisanih multiplanetarnih sistema koji ugošćuju USP egzoplanetu, pri čemu je GJ 367 b najgušća i najmanja planeta ultra kratkog perioda poznata do sada. Stoga bi nam dalja posmatranja GJ 367 i njegovih planeta mogla pomoći da bolje razumemo formiranje takvih sistema.

„Ovaj jedinstveni multiplanetarni sistem koji ugošćuje ovu ultra-visoku gustinu, USP podzemlju je izvanredna meta za dalje istraživanje scenarija formiranja i migracije USP sistema“, zaključili su astronomi.