Istraživački tim sa Univerziteta Sun Jat-sen i Južnoj morskoj nauci i inženjerskoj laboratoriji Guangdong (Zhuhai) uspešno je koristio neuronsku mrežu konvolucionog dugotrajnog pamćenja (ConvLSTM) kako bi konstruisao model predviđanja obima antarktičkog morskog leda. Studija, objavljena u časopisu Napredak atmosferskih nauka, naglašava važnost dubokog učenja u predviđanju ponašanja antarktičkog morskog leda.
Godina 2023. se ističe kao najtoplija do sada, a antarktički morski led, nakon drugog uzastopnog minimuma u februaru, nije uspeo da se oporavi prosečnom stopom tokom jeseni i zime. Rekordna niska vrednost antarktičkog morskog leda izazvala je zabrinutost, a istraživački tim je koristio duboko učenje kako bi predvideo moguće rekordno niske vrednosti u februaru 2024.
Model dubokog učenja tačno je reprodukovao istorijske minimume antarktičkog morskog leda i pokazao je uspeh u hvatanju međugodišnjih i međusezonskih varijacija. Predviđanja modela za sezonu 2023/24 ukazuju da će antarktički morski led ostati blizu istorijskih minimuma, ali je malo verovatno da će postaviti nove rekorde u februaru 2024. godine. Pouzdanost predviđanja potvrđena je bliskim podudaranjem sa stvarnim satelitskim zapažanjima.
Studija naglašava značaj metoda dubokog učenja u predviđanju obima antarktičkog morskog leda i pruža korisne uvide u promene klime koje se odvijaju na globalnom nivou.