Duboka ‘plava rupa’ na Bahamima krije tajne koje se vraćaju u ledeno doba

Duboka ‘plava rupa’ na Bahamima krije tajne koje se vraćaju u ledeno doba

Plava rupa na Bahamima, poznata kao Pilana sudopera, koja se nalazi na ostrvu Great Abaco, bila je od vitalnog značaja za proučavanje evolucije ovog regiona. Ispunjena fosilima, ona je pružala uvid u bogat ekosistem koji je postojao pre više hiljada godina, sve dok nivo mora nije preplavio ostrvo, formirajući prepoznatljive podvodne pećine i prolaze. Od 2005. godine, istraživači su ronili u plavoj rupi kako bi otkrili dobro očuvane fosile krokodila, kornjača, ptica i drugih životinja koje su nestale sa Abakoa.

Jedna od ključnih otkrića bilo je otkriće fosila nepoznate vrste kornjače, Chelonoidis alburiorum, koja je sada izumrla. Ovi fosili su pomogli u razumevanju klimatskih promena i prilagodbi životinjskih vrsta tokom ledenog doba. Međutim, istraživanja su prekinuta 2019. godine nakon što je uragan Dorijan razorio ostrvo i uništio lokalni prirodnjački muzej, koji je čuvao fosile i sproveo istraživanje.

Uprkos razaranju, fosili su spaseni, a zbirka muzeja je delimično preživela. Naučnici, među kojima su David Steadman, Nancy Olbury i Brian Kakuk, nastavili su da se trude da sačuvaju podatke i pronađene fosile. Iako su planovi za uspostavljanje podvodnog nacionalnog parka u opasnosti zbog uništenja infrastrukture ostrva, istraživači se nadaju da će se u budućnosti nastaviti sa proučavanjem plavih rupa.

Ova jedinstvena lokacija pruža vredan uvid u istoriju Bahama, dok fosili nastavljaju da čuvaju tajne prošlih ekosistema, ali oporavak ostrva od razornog uragana traje, a prioriteti su trenutno usmereni na obnovu života i infrastrukture.