Drevni grad Ilorin u Nigeriji: Arheolog otkriva više od 1.000 godina istorije

Drevni grad Ilorin u Nigeriji: Arheolog otkriva više od 1.000 godina istorije

Ilorin, sa svojom bogatom i drevnom istorijom, postaje centar pažnje kroz arheološka iskopavanja koja otkrivaju dublje slojeve njegove prošlosti i njegove veze sa širim svetom Joruba. Ovo istraživanje ne samo što osvetljava prethodno nepoznate delove Ilorinove prošlosti, već i pruža novo razumevanje o dinamičnim društvenim interakcijama i kulturnim razmenama u regionu.

Smešten u severno-centralnoj Nigeriji, Ilorin se ističe kao ključni grad u kasnim 1700-ima, dok je bio deo severne provincije Ojo carstva. Zahvaljujući svojoj strateškoj lokaciji i povezanosti sa carstvom Ojo, Ilorin je postao centar međuregionalne trgovine, zanatske proizvodnje i kulturne razmene. Grad je bio poznat po svojoj trgovini konjima, poljoprivrednim proizvodima i zanatima, kao što su perle od lantane, tekstil i grnčarija, te je služio kao trgovačko središte za porobljene ljude.

Tokom 1800-ih godina, Ilorin je postao deo islamskih emirata pod Sokoto kalifatom, što je donelo značajne društveno-političke promene i doprinelo širenju grada. Međutim, dugoročna istorija Ilorina pre 1800-ih ostala je uglavnom nepoznata do nedavnih arheoloških istraživanja.

Arheološka istraživanja Ilorina otkrivaju više od 1.000 godina ljudske okupacije pre 1800-ih, pružajući novo svetlo na ranu istoriju naselja i njegovu ulogu u širem kontekstu regiona. Istraživanje obuhvata raznovrsne artefakte, uključujući fragmente grnčarije, oruđe od stena, životinjske ostatke, školjke i metalne predmete, pružajući uvid u svakodnevni život i aktivnosti stanovnika Ilorina tokom vekova.

Posebno značajno otkriće su trotoari od ulomaka, koji su bili deo arhitekture Ilorina i svedoče o raznolikim tehnološkim inovacijama i regionalnim interakcijama. Trotoari od ulomaka Ilorina upoređuju se sa onima iz drugih delova Jorubalanda, poput Ile-Ife, i otkrivaju varijacije u dizajnu i korišćenju, što pruža uvid u kompleksnu kulturnu raznolikost regiona.

Arheološka istraživanja fokusirala su se na oblast Okesunu u Ilorinu, gde su iskopani ostaci naselja i artefakti koji pružaju dragocene informacije o ranim stanovnicima grada. Dokazi sugeriraju da je Ilorin bio razvijenije naselje nego što se ranije mislilo, možda čak i pre nego što su neki poznati centri Jorubalanda postali prepoznatljivi.

Analiza ulomaka i datumi radiokarbonskog datiranja pružili su hronološke informacije koje sežu od sredine šestog do pre 16. veka nove ere, obuhvatajući gotovo 1.000 godina kontinuirane ljudske aktivnosti u ovom području. Ovo istraživanje je prvo koje dokumentuje skup grnčarije iz prvog milenijuma nove ere izvan poznatih centralizovanih država Jorubalanda, poput Ile-Ife i Old Ojo, što ukazuje na značaj Ilorina kao centra inovacija i kulturnih interakcija.

Arheološka istraživanja Ilorina ne samo što obogaćuju naše razumevanje o bogatoj prošlosti ovog grada, već i naglašavaju važnost arheologije kao ključnog instrumenta za istraživanje drevnih društava i kultura. Ova otkrića bacaju novo svetlo na regionalnu istoriju i kulturne promene u Nigeriji, naglašavajući složenost i bogatstvo nasleđa ovog dela Afrike.