Drevni DNK baca svetlo na genetsku raznolikost post-rimskih elita

Drevni DNK baca svetlo na genetsku raznolikost post-rimskih elita

Nova studija drevne DNK koju je uradio tim međunarodnih istraživača i koju je vodio dr Krišna R. Veeramah, sa Univerziteta Stoni Bruk, pruža uvid u razvoj i društvene strukture evropskih ruralnih zajednica nakon pada Rimskog carstva. Empire.

Nalazi, objavljeni u radu u časopisu PNAS, sugerišu da su ranosrednjovekovne elite, ili one višeg društvenog statusa, u početku bile sastavljene od više porodica sa različitim genetskim poreklom. Međutim, tokom vremena, ove porodice su se mešale, a lokalne zajednice su integrisale genetski različite pridošlice iz različitih društvenih i kulturnih sredina.

Istraživački tim je kombinovao paleogenomske, arheološke i izotopske podatke kako bi rasvetlio zajednicu koja je koristila groblje u Kolenju, Italija, kao mesto sahrane tokom 6. do 8. veka nove ere. Istraživači su sekvencionirali i analizirali genome 28 osoba sa groblja i uključili podatke iz 24 prethodno objavljena genoma. Takođe su proučavali obrasce društvene mobilnosti pojedinaca, obrasce sahrane i ishranu.

„Kada je Rimsko carstvo propalo, nismo baš znali kako su se nove zajednice formirale, ali mnoge od ovih zajednica će i dalje biti osnova za moderne evropske zemlje“, objašnjava Veeramah, vanredni profesor na Odseku za ekologiju i evoluciju na Fakultetu umetnosti i nauka, i direktor laboratorije Veeramah, koja je posvećena proučavanju evolucione genomike.

„Naša studija otkriva da su ove elite bile genetski iznenađujuće raznolike, a u procesu stvaranja novih evropskih zajednica u srednjem veku, porodice sa različitim genetskim poreklom bi se udružile kako bi formirale vladajuće grupe.

„Naš tim je 2018. objavio rad koji je pokazao genomske i kulturne sličnosti između Kolenja i Šolada, sela u modernoj Mađarskoj koje je pokazalo značajnu korespondenciju između pojedinaca severnoevropskog porekla u oba,“ dodaje Patrik Giri, dr. Instituta za napredne studije.

„Naša nova studija prati transformaciju ove italijanske zajednice tokom jednog veka i pokazuje kako su se nove grupe uselile i spojile sa postojećim stanovnicima.

Istraživači su otkrili da je zajednica Collegno prvobitno osnovana i organizovana oko mreže blisko povezanih pojedinaca, verovatno iz nekoliko elitnih porodica. Ali vremenom su evoluirali u jedinstvenu proširenu lozu koja obuhvata najmanje pet generacija.

Veeramah i kolege veruju da su pojedinci iz ove loze imali viši rang u društvu na osnovu svoje bogatije ishrane i veoma detaljnih i verovatno skupljih predmeta sa kojima su sahranjeni, kao što su oružje i složeni pojasevi [pogledajte priložene fotografije].

Nalazi takođe pokazuju da dok su zajednicu Collegno prvobitno osnovale ove elitne porodice, većina koja je došla iz severne Evrope, zajednica je kasnije uključila pojedince drugog porekla i genetskog porekla u nju, uključujući i okolne meštane.