Dubokomorski crni ugljenik dolazi iz hidrotermalnih izvora

Dubokomorski crni ugljenik dolazi iz hidrotermalnih izvora

Hidrotermalni otvori su identifikovani kao ranije neotkriveni izvori rastvorenog crnog ugljenika u okeanima, unapređujući naše razumevanje uloge okeana kao ponora ugljenika.

Okean je jedan od najvećih dinamičkih ponora ugljenika na svetu i podložan je povećanim emisijama ugljenika iz ljudskih aktivnosti. Postoje čak i predlozi da se koristi okean za izdvajanje ugljenika u nastojanju da se smanji emisija ugljenika. Međutim, mnogi procesi pomoću kojih okean funkcioniše kao ponor ugljenika nije u potpunosti shvaćen.

Vanredni profesor Iouhei Iamashita i postdiplomac Jutaro Mori sa Univerziteta Hokaido, zajedno sa profesorom Hiroshi Ogava sa AORI, Univerziteta u Tokiju, otkrili su ubedljive dokaze da su hidrotermalni otvori ranije nepoznat izvor rastvorenog crnog ugljenika u dubokom okeanu. Njihova otkrića su objavljena u časopisu Science Advances.

„Jedan od najvećih bazena ugljenika na površini Zemlje je rastvoreni organski ugljenik u okeanu“, objašnjava Ogava. „Bili smo zainteresovani za deo ovog bazena, poznat kao rastvoreni crni ugljenik (DBC), koji ne mogu da iskoriste organizmi. Izvor DBC u dubokom moru je bio nepoznat, iako se sumnjalo da su hidrotermalni otvori uključeni.

Istraživači su analizirali distribuciju DBC u okeanskim basenima severnog Tihog okeana i istočnog južnog Tihog okeana i uporedili podatke sa prethodno prijavljenim koncentracijama izotopa helijuma koji je povezan sa emisijama hidrotermalnih ventila, kao i korišćenjem kiseonika u ovim oblastima.

Njihovi nalazi su pokazali da su hidrotermalni otvori bili važan izvor DBC u Tihom okeanu. Ovaj hidrotermalni DBC je najverovatnije formiran zbog mešanja vrućih tečnosti iz hidrotermalnih otvora sa hladnom morskom vodom i prenosi se na velike udaljenosti – do hiljadama kilometara.

„Najvažnije, naše istraživanje pokazuje da je DBC iz hidrotermalnih otvora važan izvor rastvorenog organskog ugljenika u dubokom okeanu. Što se tiče DBC ulaza u okean, hidrotermalni otvori mogu doprineti do upola manje DBC od onoga koji se formira sagorevanjem biomase ili sagorevanjem fosilnih goriva i potom transportovanim rekama ili atmosferskim taloženjem“, zaključio je Jamašita. Potrebna su dalja istraživanja da bi se tačno razumelo kako se DBC formira iz hidrotermalnih izvora.