Kombinacija eksperimentalne mRNA vakcine sa imunoterapijom smanjila je verovatnoću da se melanom ponovo javi ili izazove smrt za 44% u poređenju sa samo imunoterapijom, pokazalo je novo kliničko ispitivanje.
Predvođeni istraživačima sa NIU Langone Health i njegovog Perlmutter Cancer Centra, randomizovano ispitivanje faze 2b uključivalo je muškarce i žene koji su imali operaciju uklanjanja melanoma iz limfnih čvorova ili drugih organa i bili su pod visokim rizikom da se bolest vrati na mesta udaljena od prvobitnog raka. .
Među 107 ispitanika kojima je ubrizgana i eksperimentalna vakcina, nazvana mRNA-4157/V940, i imunoterapijski pembrolizumab, rak se vratio kod 24 ispitanika (22,4%) u roku od dve godine praćenja, u poređenju sa 20 od 50 ( 40%) koji su primali samo pembrolizumab.
„Naša studija faze 2b pokazuje da je vakcina protiv neoantigena mRNK, kada se koristi u kombinaciji sa pembrolizumabom, rezultirala produženim vremenom bez recidiva ili smrti u poređenju sa samim pembrolizumabom“, rekao je stariji istraživač studije Džefri Veber, dr, dr, zamenik direktora. Centra za rak Perlmuter.
Rezultati ispitivanja faze 2b biće predstavljeni na godišnjem sastanku Američkog udruženja za istraživanje raka 16. aprila u Orlandu, Florida.
Dok nasumična ispitivanja faze 3 testiraju da li je tretman bolji od trenutnih standardnih terapija, ispitivanja faze 2, poput trenutne studije, pružaju preliminarnu sigurnost da će jedan tretman verovatno biti bolji od drugog i dovode do većih studija koje potvrđuju te rezultate. Faza 3 ispitivanja kombinacije mRNA-4157/V940 vakcine sa pembrolizumabom u odnosu na sam pembrolizumab već su planirana u NIU Langone i brojnim drugim medicinskim centrima širom sveta, rekao je Veber, profesor onkologije Laura i Isak Perlmuter na Odeljenju za medicinu. na NIU Grossman School of Medicine.
Dosadašnji rezultati studije naveli su Upravu za hranu i lekove Sjedinjenih Država u februaru da dodeli oznaku prodorne terapije mRNA-4157/V940 u kombinaciji sa pembrolizumabom, oznakom koja je osmišljena da ubrza vladine preglede rezultata ispitivanja.
Trenutni rezultati ističu ulogu T ćelija imunog sistema sposobnih da napadaju viruse, kao i rak. Da bi poštedio normalne ćelije, ovaj sistem koristi molekule „kontrolne tačke“ na površini T ćelija da „isključi“ njihov napad na viruse kada otklone infekciju. Telo može prepoznati tumore kao abnormalne, ali ćelije raka otimaju kontrolne tačke da bi se isključile, izbegle i izbegle imunološke reakcije. Imunoterapija poput pembrolizumaba nastoji da blokira kontrolne tačke, čineći ćelije raka „vidljivijim“ i ponovo ranjivim na imune ćelije.
Imunoterapija je postala glavni oslonac za lečenje melanoma, iako ne funkcioniše kod svih pacijenata jer ćelije melanoma, poznate po svojoj sposobnosti da izbegnu imunološki sistem, mogu postati otporne na imunoterapiju. Iz tog razloga, istraživači su razmotrili dodavanje vakcina. Iako je većina vakcina koje se danas koriste dizajnirane da spreče infekcije, one takođe mogu biti prilagođene za ciljanje proteina uključenih u rak.
Kao i vakcina protiv COVID-19, mRNA-4157/V940 je zasnovana na RNK-u, hemijskom rođaku DNK koji daje uputstva ćelijama za pravljenje proteina. mRNA vakcine protiv raka su dizajnirane da nauče imuni sistem tela da prepozna ćelije raka kao različite od normalnih ćelija. U dizajniranju vakcine protiv melanoma, istraživači su pokušali da pokrenu imuni odgovor na specifične abnormalne proteine, nazvane „neoantigeni“, koje stvaraju ćelije raka.
Pošto su svi volonteri u studiji imali uklonjene tumore, istraživači su mogli da analiziraju svoje ćelije na neoantigene koji su specifični za svaki melanom i kreiraju „personalizovanu“ vakcinu za svakog pacijenta. Kao rezultat toga, T ćelije su proizvedene specifične za neoantigen proteine kodirane mRNK. Te T ćelije bi tada mogle da napadnu sve ćelije melanoma koje pokušavaju da rastu ili se šire.
Naučnici uključeni u studiju kažu da je personalizovanoj vakcini mRNA-4157/V940 bilo potrebno oko šest do osam nedelja da se razvije za svakog pacijenta i da je mogla da prepozna čak 34 neoantigena. Teški neželjeni efekti su bili slični između dva kraka studije, rekli su, a umor je najčešći neželjeni efekat specifičan za vakcinu koju su prijavili pacijenti.