Dodavanje folne kiseline kuhinjskoj soli moglo bi sprečiti po život opasne urođene mane

Dodavanje folne kiseline kuhinjskoj soli moglo bi sprečiti po život opasne urođene mane

Tim međunarodnih istraživača – uključujući stručnjake sa Univerziteta Centralne Floride i Univerziteta Emori – je po prvi put u terenskoj studiji dokazao da upotreba jodirane kuhinjske soli obogaćene folnom kiselinom može sprečiti višestruke teške urođene mane.

Važnost da žene imaju dovoljno folne kiseline u svom telu pre i tokom trudnoće za sprečavanje trajnih i po život opasnih urođenih mana, kao što su spina bifida i anencefalija, poznata je decenijama. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje da sve žene uzimaju suplemente sa 400 mikrograma folne kiseline dnevno, od trenutka kada počnu da pokušavaju da zatrudne do prva tri meseca trudnoće.

Obavezno obogaćivanje osnovne hrane folnom kiselinom je isplativ, bezbedan i pravičan način za rešavanje ovog problema. U maju 2023. godine, Svetska zdravstvena skupština usvojila je rezoluciju kojom se promoviše obogaćivanje hrane folnom kiselinom kako bi se ubrzala spora prevencija spina bifide i drugih urođenih mana povezanih sa niskim nivoom folata kod majke u vreme rane trudnoće.

Ipak, oko 260.000 porođaja širom sveta – oko 20 na svakih 10.000 porođaja – još uvek je zahvaćeno spina bifidom i anencefalijom, što doprinosi velikom broju mrtvorođenih, izbornim prekidima trudnoće i smrti novorođenčadi i male dece.

Dok je folna kiselina dodata kroz obavezno obogaćivanje osnovnih žitarica u oko 65 zemalja, uključujući Sjedinjene Države, više od 100 zemalja tek treba da primeni obogaćivanje zbog izazova koji uključuju ograničen kapacitet za obilno obogaćivanje osnovnih žitarica u ovim regionima ili nedostatak političke volje.

Nova studija objavljena u petak u JAMA Netvork Open-u pokazala je da rešenje nije samo moguće, već ga mnogi ljudi već imaju na svojim kuhinjskim stolovima.

Kliničko ispitivanje je pokazalo da mešanje folne kiseline sa komercijalno dostupnom jodiranom kuhinjskom soli, na osnovu postojeće prosečne dnevne potrošnje soli, povećava nivoe folata u serumu među učesnicima na nivoe potrebne za prevenciju spina bifide i anencefalije. Povećanje je bilo značajno, 3,7 puta poboljšanje pre i posle četvoromesečnog perioda upotrebe ispitivane soli sa jodom i folnom kiselinom.

„Dokazali smo da folna kiselina može da uđe u krv preko soli. Nadamo se da zemlje koje još nisu sprovele programe fortifikacije sada mogu da pogledaju svoju infrastrukturu i shvate da je obogaćivanje soli jeftino i da je zaista lako dodati količinu folne kiseline koja je potrebna za spasite živote“, kaže Jogi Pattisapu, MD, glavni autor studije i neurohirurg sa Medicinskog koledža UCF. „Možda samo malo požuti, ali učesnicima to nije smetalo i znamo da funkcioniše. Ono što nam sada treba je akcija.“

Pattisapu pripisuje uspešan ishod studije kolaborativnoj prirodi istraživačkog tima, posebno naporima i stručnosti istraživača sa Rollins škole javnog zdravlja Univerziteta Emori i kolega iz više institucija u Indiji, koji su zajedno vodili studiju i regrutovali i nadgledali 83 žene koje nisu bile trudnice – koje su imale između 18 i 45 godina, iz četiri različita sela u južnoj Indiji – koje su konzumirale so obogaćenu folnom kiselinom kao deo svoje redovne ishrane tokom četvoromesečnog perioda 2022. godine. Indija. ima visoku prevalenciju spina bifide i anencefalije.

„Tamo je indijski tim radio za svoj cilj“, kaže Patisapu. „To je bilo veoma važno, i to je moćna poruka.

Iako je obogaćivanje hrane obavezno u Sjedinjenim Državama, istraživači kažu da bi se uticaj ove nove studije mogao osetiti globalno u zemljama sa uspešnim programima jodizacije soli.

„Ovo je globalna dobra volja koja uključuje zdravlje majki i beba. Trudimo se da primenimo znanje koje imamo“, kaže Vijaia Kancherla, vanredni profesor na Odeljenju za epidemiologiju u Rollinsu. „Ovo su urođene mane koje se mogu sprečiti i kada se jednom dogode, ne možete ih izlečiti. Hirurgije i klinička nega su skupi i uglavnom nisu dostupni u zemljama sa niskim i srednjim prihodima. Zbog toga većina beba sa spina bifidom umire na globalnom nivou.“

„Dakle, to je pitanje ljudskih prava o kome bi svi trebalo da budu zabrinuti i treba da se trude da pronađu alternativna rešenja koja će sprečiti da se ova stanja uopšte pojave, bez obzira gde se rodio. Pokazujemo da so ima potencijal da zatvori praznina u prevenciji sada.“

Istraživači su takođe jasno rekli da studija ne promoviše unos soli, već dodaje potrebnu količinu folne kiseline kuhinjskoj soli koju stanovnici ovih regiona već konzumiraju. Ako bi se u ovim regionima smanjila prosečna dnevna potrošnja soli, koncentracija folne kiseline bi se jednostavno povećala, kako bi se zadovoljile potrebe. Ovaj pristup se već koristi u programu fortifikacije žitarica.

Istraživači su rekli da će najmanje 50% trenutnih globalnih slučajeva spina bifide biti sprečeno ako glavni, već postojeći programi jodirane soli preduzmu jednostavan korak dodavanja folne kiseline.

„Sada znamo da obogaćivanje jodirane soli folnom kiselinom može sprečiti nedostatak folata koji uzrokuje spina bifidu“, kaže Godfri Oukli Jr., MD, direktor Centra za prevenciju spina bifide u Rollinsu. „Stana je sada spremna za brzo ubrzanje prevencije ovih urođenih mana u mnogim zemljama“