‘Dodatni nabor’ u ljudskom mozgu može odgoditi ranu demenciju godinama

‘Dodatni nabor’ u ljudskom mozgu može odgoditi ranu demenciju godinama

Nedavno istraživanje objavljeno u saradnji sa Univerzitetom Lund pruža nove uvide u vezu između strukture mozga i frontotemporalne demencije. Istraživački tim fokusirao se na proučavanje paracingulatnog brazda, moždanog nabora koji se ponekad razvija kasnije tokom fetalnog razvoja, a koji igra ključnu ulogu u kognitivnim sposobnostima.

Studija je obuhvatila 186 ljudi sa dijagnozom frontotemporalne demencije, a rezultati su pokazali da je prisustvo paracingulatnog brazda, posebno na desnoj strani mozga, povezano sa kasnijim početkom simptoma demencije. Pacijenti sa ovim naborom razvijali su simptome u proseku dve i po godine kasnije u odnosu na one koji ga nisu imali.

Iako ovo kašnjenje simptoma može biti značajno za pacijente i njihove porodice, istraživanje takođe ukazuje na paradoks „rezerve mozga“. Nakon pojave simptoma, pacijenti sa paracingulatnim brazdom postajali su bolesniji brže i preživljavali su kraće u poređenju sa pacijentima koji nemaju ovaj moždani nabor. Ovo istraživanje otvara nova vrata za razumevanje veze između strukture mozga i frontotemporalne demencije, pružajući osnovu za dalji rad na razvoju tretmana koji bi mogli uticati na napredovanje ove bolesti.