Disfunkcija T-ćelija povećava rizik od raka kod gojaznih populacija, kažu istraživači

Disfunkcija T-ćelija povećava rizik od raka kod gojaznih populacija, kažu istraživači

Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Saint Louis kažu da disfunkcija T-ćelija dovodi do povećanog rizika od raka kod gojaznih populacija.

T ćelije su bela krvna zrnca koja se nazivaju limfociti neophodna za vaš imuni sistem u borbi protiv infekcija i raka. dr Rajan Tig, profesor molekularne mikrobiologije i imunologije na SLU, i njegov tim istražuju zašto gojaznost utiče na disfunkciju T-ćelija i ugrožava imunološki nadzor, ili sposobnost tela da pregleda maligne ćelije i očisti ih pre nego što postanu tumori.

Studiju, koju je vodio Teague, a koautor je Aleks Piening, doktor / Ph.D. diplomirani student na SLU, nedavno objavljen u Nature Communications, otkrio je da disfunkcija T-ćelija povezana sa gojaznošću sprečava T ćelije da otkriju tumorske ćelije, stavljajući gojazne miševe u veći rizik od razvoja tumora kada su izloženi kancerogenu. Tig i njegov tim sada pokušavaju da otkriju tačan mehanizam koji leži u osnovi metaboličkih disfunkcija povezanih sa gojaznošću koje direktno utiču na funkciju T-ćelija.

Tekući projekti u Teagueovoj laboratoriji u SLU-u su dizajnirani da identifikuju prepreke uspešnoj imunoterapiji raka i razviju strategije za prevazilaženje ovih prepreka za poboljšanje ishoda pacijenata. Teague i njegov tim istražuju kako gojaznost utiče na efikasnost imunoterapije.

„Imunoterapija jača imuni sistem pacijenta ciljajući T ćelije i obnavljajući ih. Paradoksalno, imunoterapija je često uspešnija kod pacijenata sa gojaznošću, gde imuni sistem ne funkcioniše sasvim dobro“, rekao je Tig.

„Naše istraživanje objašnjava ovaj paradoks tako što pokazuje da su u okruženju gojaznosti, tumori u razvoju potrebni samo da bi pobegli od oslabljenog imunološkog sistema. Takvi prerasli tumori nisu dobro prilagođeni da izbegnu ponovo ojačane T ćelije izazvane tokom imunoterapije i stoga su lakše uništeno“.

Tig je rekao da je jednoćelijsko sekvenciranje RNK igralo ključnu ulogu u nalazima studije, što je omogućilo naučnicima da saznaju šta se dešava unutar pojedinačnih imunih ćelija unutar tumora.

„Saznali smo da disfunkcija ovih T ćelija leži u njihovoj nesposobnosti da ubijaju tumore. Ti geni nisu bili uključeni. Takođe leži u njihovoj nesposobnosti da steknu metaboličke funkcije potrebne za održavanje antitumorske aktivnosti“, rekao je Tig.

Zahvaljujući ulaganju SLU-a u tehnologiju sekvenciranja jednoćelijske RNK, Odeljenje za molekularnu mikrobiologiju i imunologiju je iskoristilo ovaj novi pristup da unapredi svoj rad na proučavanju raka i imunološkog sistema, približavajući nas novim lekovima.