Odraslo doba (od 19 do 25 godina) je razvojna faza koju karakterišu povećana stanja mentalnog zdravlja, posebno depresija i anksioznost. Emocionalna podrška vršnjaka na mreži je jedna intervencija mentalnog zdravlja koja je pokazala pozitivne implikacije na psihološko blagostanje odraslih u nastajanju u aktuelnoj istraživačkoj literaturi.
U studiji koju su vodili Institut za digitalnu medicinu (VisDM), Iong Loo Lin School of Medicine, Nacionalni univerzitet Singapura (NUS Medicine) i digitalna platforma za podršku vršnjacima, Acceset, otkriveno je da vršnjačka podrška putem digitalne platforme poboljšava dobrobit mladih, uz smanjenje simptoma depresije i anksioznosti koje su sami prijavili nakon intervencije.
Treba napomenuti da je digitalna vršnjačka podrška smanjila simptome depresije i anksioznosti kod odraslih osoba u nastajanju nakon intervencije, za skoro 40%, u poređenju sa simptomima pre intervencije. Efekat intervencije je trajao nakon perioda intervencije, otprilike šest nedelja.
Dr Ieo Geck Hong iz VisDM-a na NUS Medicine, glavni istraživač studije, rekao je: „Naša studija je pokazala dokaze koji pokazuju pozitivne efekte podrške vršnjacima zasnovane na vebu ili na mreži u poboljšanju blagostanja mladih odraslih. Ovi rezultati doprinose uvid u razvoj strategija u zajednici i intervencija u zadovoljavanju sve većih potreba stanovništva za mentalnim zdravljem“.
U studiji je regrutovano 130 studenata tercijarnog nivoa koji su podeljeni u dve grupe — 30 prijatelja, koji su pružali vršnjačku podršku, i 100 tražitelja, koji su dobili vršnjačku podršku. Tokom 21 dana, ovi prijatelji i tragaoci su komunicirali preko Acceset-a, digitalne platforme za podršku kolegama koja olakšava međuljudsku deljenje. Putem platforme koja je omogućila vođeni proces pisanja, tragaoci su anonimno podelili svoja emotivna iskustva i dobili odgovore podrške od prijatelja, koje su vodila dva sertifikovana savetnika.
Protokole oko upravljanja rizikom i blagovremenog povećanja ili smanjenja nege razvili su studijski tim, kliničari i provajder platforme u dizajnu istraživanja, odobren od strane odbora za etičku reviziju NUS-a i implementirani u pružanju digitalne intervencije vršnjačke podrške tokom studija.
Profesor Dean Ho, direktor VisDM-a na NUS Medicini, i ko-glavni istraživač studije, rekao je: „Jedinstvena karakteristika naše metode intervencije je da su studenti dobili podršku od svojih vršnjaka sa zajedničkim životnim iskustvima, uz učešće sertifikovanih kliničara i savetnike, koji su obučavali vršnjačke pristalice i moderirali njihove odgovore. Ovaj model nege omogućava deljenje znanja i transfer između kliničara i studenata, i oslanja se na resurse zajednice u pružanju digitalne vršnjačke podrške kako bi se nosili sa svakodnevnim životnim stresorima.“
Kroz poređenje razmene pisama na platformi Acceset i simptoma depresije i anksioznosti koji su sami prijavili pre i posle 21 dana intervencije, otkriveno je da su i tragaoci i prijatelji imali koristi od digitalne vršnjačke podrške u smislu kultivisanja psiholoških veština blagostanja. .
Konkretno, na osnovu skale od četiri tačke koja se kreće od „uopšte“ do „mnogo“, studija je primetila veću samobitnost, koja se odnosi na prepoznavanje nečijih potreba, misli, osećanja i ponašanja; povećanje saosećanja, što se odnosi na veću osetljivost prema svojim i tuđim životnim okolnostima; i veću pažnju, što se odnosi na fleksibilnost u razmišljanju.
Ovi pozitivni efekti na dobrobit održali su se na duži rok, na osnovu rezultata dobijenih iz naknadnih procena praćenja šest nedelja i devet nedelja nakon perioda intervencije.
Što se tiče samobitnosti, razvoj samobitnosti tragača porastao je za 25% nakon intervencije, a povećanje je održano u naknadnim procenama. Što se tiče saosećanja, saosećanje tragalaca se povećalo za 76% nakon intervencije, i skromno se povećalo u naknadnim procenama.
Što se tiče svesnosti, tragaoci su doživeli 90% povećanje svesnosti nakon intervencije, koje je nastavilo da raste tokom šestonedeljne procene praćenja. Međutim, svesnost se blago smanjila za devet nedelja, pružajući smernice za buduće studije kako bi se odredilo optimalno trajanje i učestalost intervencije.
Matt Oon, glavni izvršni direktor Acceset-a je rekao: „Platforma Acceset—koja je poput digitalnog časopisa—uključuje karakteristike uspešnih intervencija koje utiču na psihološko blagostanje odraslih u nastajanju. Uključujući kombinovani pristup za omogućavanje digitalne vršnjačke podrške, platforma prvo pruža korisnicima uputstva za podsticanje pisanja, a digitalne emodžije i prateće opise svakog od njih kako bi podstakli emocionalno otkrivanje. Proces pisanja pisma je takođe jednostavan za korišćenje i obaveštava prijatelje da blagovremeno odgovore, što je rezultat koji je primećen u studiji takođe.“
Osim studije, tim se nada da će buduće studije moći da razmotre kako različite ciljne grupe kao što su adolescenti, starije osobe, zdravstveni radnici i drugi sektori mogu imati koristi od angažovanja vršnjačke podrške u zajednici za poboljšanje mentalnog zdravlja i blagostanja stanovništva.