Kako okruženje utiče na fizičku aktivnost

Kako okruženje utiče na fizičku aktivnost

Redovna fizička aktivnost je jedan od najefikasnijih načina za unapređenje zdravlja i blagostanja i smanjenje rizika od hroničnih bolesti. Međutim, mnogi Amerikanci ne zadovoljavaju količinu redovne fizičke aktivnosti koja je potrebna da bi iskoristili ove prednosti. Mnoge studije su istraživale načine na koje izgrađeno okruženje i društveni faktori utiču na fizičku aktivnost, ali bolje razumevanje načina na koji fizički i društveni faktori međusobno deluju i utiču na nivoe fizičke aktivnosti je ključno za rešavanje ovog nedostatka aktivnosti, posebno kada se zajednice oporavljaju od COVID-19 pandemije i imaju opuštene mere fizičkog distanciranja.

Nova studija objavljena u Journal of Physical Activity and Health pregleda postojeću literaturu o uticajima izgrađenog okruženja i društvenih faktora na fizičku aktivnost kako bi se pronašli obrasci između studija i puteva za buduća istraživanja. Tiler Prochnov, Ph.D., docent na Teksaškoj školi za javno zdravlje A&M univerziteta, i kolege sa Škole za javno zdravlje, sproveli su sistematski pregled literature o fizičkoj aktivnosti da vide kako su uticaji društvenog i izgrađenog okruženja bili zajedno proučavali načine na koje društveno i izgrađeno okruženje utiču jedno na drugo da utiču na fizičku aktivnost i koji faktori utiču na nivoe fizičke aktivnosti.

„Preklapanje između društvenog i fizičkog okruženja je toliko kritično za zdravstveno ponašanje poput fizičke aktivnosti“, rekao je Prochnov. „Moramo da uradimo bolji posao u zajedničkom merenju ovih okruženja i promovisanju promena politike, sistema i okruženja da bismo optimizovali ove uticaje.“

Istraživači su pretraživali nekoliko baza podataka naučne literature koristeći termine za pretragu koji se odnose na fizičku aktivnost, izgrađeno okruženje, društvene faktore i analizu i interakciju društvenih mreža. Da bi bili uključeni u pregled, članci su morali da sadrže merenja fizičke aktivnosti, podatke o izgrađenom okruženju i informacije o društvenim faktorima. Članci su takođe morali da urade neku vrstu analize o interakciji između izgrađenog i društvenog okruženja i fizičke aktivnosti. Istraživači su u početku identifikovali više od 4.000 članaka i suzili izbor na 87 članaka koji su ispunjavali njihove kriterijume.

Pokazalo se da izgrađeno i društveno okruženje utiču na fizičku aktivnost. Izgrađeno okruženje pokriva fizičke aspekte zajednica kao što su prohodnost, percipirana sigurnost i pristup parkovima i objektima za rekreaciju. Društveno okruženje uključuje odnose, međuljudske veze, interakcije u grupi vršnjaka, društvene norme i druge uticaje ponašanja.

Članci u pregledu koristili su mnogo različitih metoda za merenje društvenog i izgrađenog okruženja i nivoa fizičke aktivnosti. Ove razlike mogu učiniti poređenje studija izazovnim. Pored toga, neke od studija koje su istraživači analizirali koristile su metode koje nisu u potpunosti potvrđene, što bi moglo dovesti do pristrasnosti. Studije su takođe uglavnom pokrivale jednu tačku u vremenu, ograničavajući njihovu sposobnost da u potpunosti pokažu uzročne veze između faktora životne sredine i fizičke aktivnosti tokom vremena. Samo nekoliko studija su bile eksperimentalne ili longitudinalne, odnosno studije koje su pratile populaciju tokom dužeg perioda. Pored toga, istraživači su primetili da su potrebna češća merenja ili čak u realnom vremenu kako bi se razjasnilo kako društveno i izgrađeno okruženje i fizička aktivnost međusobno deluju.

Istraživači su takođe identifikovali prazninu u istraživanju koje upoređuje efekte različitih faktora u zajednicama i kako društveno i izgrađeno okruženje može uticati na zdravstvene disparitete između različitih demografskih grupa. Bolje razumevanje ovih interakcija je ključno za smanjenje zdravstvenih dispariteta.

Rezultati ovog pregleda naglašavaju potrebu za više studija koje koriste eksperimentalne ili longitudinalne dizajne. Takođe su identifikovali važnost merenja u realnom vremenu i potvrdili mere društvenih faktora i faktora izgrađene sredine. Pored toga, od vitalnog je značaja razumevanje kako društveni i izgrađeni faktori okruženja utiču jedni na druge i nivoe fizičke aktivnosti u zajednicama. Ovo je posebno slučaj dok se zajednice oporavljaju od pandemije COVID-19 jer su mere fizičkog distanciranja mogle da utiču na društvene interakcije i interakcije u okruženju.

Razumevanje kako izgrađeno okruženje i društvene interakcije utiču na nivoe fizičke aktivnosti je ključni deo pomoći ljudima da dobiju preporučenu količinu fizičke aktivnosti. Smanjenje prepreka za aktivnosti može olakšati većem broju ljudi da postanu i ostanu aktivni i da vode zdraviji život.