Demencija i smanjenje društvenog učešća povezani su sa povećanom depresijom i anksioznošću

Demencija i smanjenje društvenog učešća povezani su sa povećanom depresijom i anksioznošću

Povećan rizik od depresije i anksioznosti među starijim odraslim osobama u SAD sa demencijom i lošim učešćem u aktivnostima demonstriran je analizom podataka iz Nacionalne studije o trendovima zdravlja i starenja (NHATS), nacionalno reprezentativne studije zasnovane na populaciji.

Do ovih nalaza došao je tim istraživača sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Tohoku, Centra za istraživačka onkološka istraživanja i klinička ispitivanja u Nacionalnom centru za rak i Metropolitan instituta medicinskih nauka u Tokiju, Japan. Ova studija je objavljena u časopisu Journal of Alzheimer’s Disease Reports.

Pandemija bolesti korona virusa 2019 (COVID-19) postavila je izazove za zdravlje i živote starijih osoba sa demencijom. Društvene mere kao što je strogo fizičko distanciranje radi zaštite ranjivih grupa, uključujući starije odrasle osobe sa demencijom, povećavaju rizik od društvene izolacije među njima.

Učešće u značajnim aktivnostima pruža osećaj kontinuiteta, kvaliteta života i samoidentiteta osobama sa demencijom. Mere fizičkog distanciranja tokom pandemije mogle bi da ometaju učešće u aktivnostima i da dovedu do pogoršanja mentalnog blagostanja. Kvantitativni podaci pokazuju da su ljudi sa demencijom doživeli pogoršanje mentalnog zdravlja nakon prvog zatvaranja i drugog talasa pandemije. Međutim, nekoliko studija je uključivalo starije odrasle osobe bez demencije kao kontrolnu grupu i informacije o nivou učešća u aktivnostima.

Tim je analizirao podatke od 4.548 starijih odraslih učesnika koji žive u zajednici u dva ili više krugova NHATS istraživanja između 2018. i 2021. Glavni cilj studije bio je da se istraži longitudinalna povezanost između učešća u aktivnostima i mentalnog zdravlja kod osoba sa demencijom tokom pandemije.

Multivarijabilne binomne logističke regresione analize otkrile su povećan rizik od simptoma depresije i anksioznosti kod starijih osoba sa demencijom pre i tokom pandemije COVID-19. Ukupan nivo simptoma depresije porastao je između 2019. i 2020. godine zbog početka pandemije i promena načina života uzrokovanih nekoliko ograničenja.

Slabo učešće u aktivnostima je takođe povezano sa visokim rizikom od simptoma depresije i anksioznosti. Štaviše, povezanost između demencije i lošijih ishoda mentalnog zdravlja ostala je značajna čak i nakon kontrole učešća u aktivnostima. Međutim, nije bilo efekta interakcije između demencije i godine praćenja simptoma depresije i anksioznosti.

Rezultati ističu da je pogoršanje mentalnog zdravlja bilo izraženije tokom početka pandemije nego u drugim jednogodišnjim periodima koji su istraženi i da postoje široko rasprostranjeni izazovi mentalnog zdravlja u populaciji koja živi u zajednici.

Starije osobe sa demencijom mogu doživeti hronični psihološki stres zbog njihove zavisnosti od brige u svakodnevnom životu stimulisane brzim promenama načina života i smanjenim društvenim kontaktom 2020. Pored toga, oni mogu biti podložniji smanjenom kontaktu od osoba bez demencije od usamljenosti i socijalne izolacije. povezani su sa povećanim rizikom od demencije. Briga i podrška za demenciju treba da se pozabave emocionalnim i društvenim potrebama koristeći dostupna sredstva pod dugoročnim ograničenjima.