U svetu u kojem su načini života zasnovani na biljkama u porastu, moć namirnica poput brokolija, celera i tofua, koje su bogate flavonoidima, postaje sve jasnija. Flavonoidi su fenolna jedinjenja proizvedena u biljkama koja su neophodna za razvoj i odbranu biljaka i za koje se dugo govorilo da imaju terapeutske i preventivne efekte protiv raka i srčanih bolesti. Međutim, tačan proces kako naša tela metabolišu flavonoide ostaje nejasan.
Međunarodni tim istraživača na čelu sa gostujućim istraživačem Tsutomuom Shimadom i profesorom Shigeom Takenakom sa Visoke škole za ljudski život i ekologiju na Univerzitetu Osaka Metropolitan, rasvetlio je mehanizam tri glavna flavonoida — naringenina, apigenina i genisteina — i procese koji ih telo metaboliše. Analize molekularnog spajanja otkrile su da ljudski enzimi modifikuju flavonoide na sličan način kao što biljke modifikuju flavonoide.
„Rezultati ovog istraživanja su fundamentalni u razjašnjavanju korelacije između metabolizma flavonoida u telu i njihovih potencijalnih zdravstvenih koristi“, objasnio je profesor Takenaka.
Njihovi nalazi su objavljeni u časopisu Hemijska istraživanja u toksikologiji.
Drugi istraživači u radu su sa Instituta za javno zdravlje u Osaki, Farmaceutskog univerziteta Shova, Univerziteta Konkuk i Univerziteta Vanderbilt.