Zaštitnici prirode su u sredu proslavili prvo viđenje sumračne tetrake u 24 godine, žutovrate ptice pevačice rodom sa Madagaskara za koju su se ornitolozi plašili najgoreg.
Ekspedicija u udaljene regione ostrvske države potvrdila je dva nedavna viđenja ptice.
Naučnici su takođe naučili nešto o ponašanju male ptice što bi moglo pomoći da se objasni kako je tako dugo izbegavala pažnju, čak i ako je i dalje izuzetno retka.
Poslednje dokumentovano viđenje sumračne tetrake, 1999. godine, bilo je u kišnim šumama severoistočnog Madagaskara, jednom od najraznovrsnijih svetskih žarišta biodiverziteta sa stotinama jedinstvenih vrsta kičmenjaka.
U decembru je međunarodni tim istraživača na čelu sa Peregrin fondom sa sedištem u SAD vozio se 40 sati i pješačio pola dana do poslednjeg mesta gde je ptica slična pevačici viđena.
Veliki deo šume, otkrili su, uništen je i pretvoren u farme za proizvodnju vanile, iako je to područje zvanično zaštićeno.
Posle osam dana, član tima Džon Mitermajer, direktor programa za izgubljene ptice u American Bird Conservanci, konačno je primetio jednog kako skače kroz gustu šikaru na tlu blizu kamenite reke i snimio fotografiju.
„Ako sumračna tetraka uvek preferira područja blizu reka, ovo bi moglo pomoći da se objasni zašto je ova vrsta tako dugo zanemarena“, rekao je on.
„Ptice u tropskim šumama su sve o slušanju ptičjih poziva, tako da prirodno izbegavate da provodite vreme pored reka koje žure gde ne možete ništa da čujete.
Još jedna sumračna tetraka koju je locirao drugi tim takođe je većinu svog vremena provodila u gustom rastinju blizu reke, verovatno tražeći insekte i drugi plen u vlažnom šikaru.
„Sada kada smo pronašli sumračnu tetraku i bolje razumeli stanište u kome živi, možemo da je potražimo u drugim delovima Madagaskara“, rekla je Lili-Arison Rene de Rolan, direktorka programa Madagaskara za The Peregrine Fund.
Ptica se nalazi na listi deset najtraženijih izgubljenih ptica, u saradnji između Re:vild, American Bird Conservanci i BirdLife International, svih partnera u ekspediciji.
Više od polovine ptica Madagaskara – oko 115 vrsta – su endemske prirode, što znači da se ne nalaze nigde drugde.
Više od 40 vrsta ptica na ostrvu klasifikovano je kao ugroženo izumiranje na Crvenoj listi Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).
Prašnjava tetraka—aka Crossleiia tenebrosa—nije klasifikovana zbog nedostatka podataka.
Glavni pokretači gubitka biodiverziteta na Madagaskaru su uništavanje šuma kako bi se otvorilo mesto za poljoprivredu, degradacija staništa, invazivne vrste, klimatske promene i lov.
Prema ranijim istraživanjima, oko 40 odsto prvobitnog šumskog pokrivača ostrva izgubljeno je između 1950-ih i 2000. godine.