Nova studija sprovedena u Vajcmanovom institutu za nauku u Izraelu otkrila je da ljudske suze sadrže hemijski signal koji smanjuje aktivnost mozga povezanu sa agresijom. Istraživanje, objavljeno u PLOS Biologiji, obuhvatalo je muške volontere koji su bili izloženi „emotivnim“ suzama, rezultirajući smanjenjem agresivnog ponašanja.
Volonteri su njušili suze dobijene od ženskih dobrovoljki koje su gledale tužne filmove. Ispostavilo se da su muškarci, nakon što su njušili suze, pokazali smanjenje agresivnog ponašanja za 43,7% u kompjuterskoj igrici koja je merila osvetoljubivost.
Istraživači su identifikovali da četiri olfaktorna receptora reaguju na hemikalije prisutne u suzama, a ne u fiziološkom rastvoru. MRI skeniranje muških mozgova potvrdilo je smanjenje aktivnosti dela mozga povezanog sa agresijom nakon njušenja suza.
Ovo istraživanje sugeriše da su ljudske suze evolutivno razvijen mehanizam za emitovanje hemijskih signala koji sprečavaju agresivnost, slično onome što se primećuje kod glodara. Autori napominju da ovo može imati poseban značaj u međuljudskim odnosima, posebno u situacijama gde verbalna komunikacija nije moguća, kao što je slučaj kod beba.