Životi ljudi i papagaja isprepleteni su hiljadama godina, a ove šarene ptice su omiljeni kućni ljubimci širom sveta. Međutim, situacija postaje alarmantna jer se gotovo jedna trećina od 400 vrsta papagaja suočava s pretnjom izumiranja, među kojima je i ugroženi afrički sivi papagaj. Njegova populacija opala je za 90% do 99% u Gani od ranih 1990-ih.
Iako se komercijalne farme papagaja brzo šire, uzgajajući ptice za prodaju kao ljubimce, zabrinutosti oko efikasnosti zakonodavstva koje reguliše ovu industriju rastu. Južna Afrika je trenutno vodeći svetski izvoznik papagaja, dok se više od milion ptica godišnje izvozi u zemlje Bliskog Istoka i južne Azije.
Istraživači koji su proučavali ovu trgovinu analizirali su uticaje uzgoja papagaja na očuvanje vrsta. Njihovo istraživanje ukazuje na to da uzgoj papagaja može imati dvosmerni uticaj. Iako neki veruju da komercijalni uzgoj može smanjiti pritisak na divlje populacije, drugi ističu da to može dodatno stimulisati nelegalnu trgovinu i ugroziti vrste koje već pate.
Analizirajući 16 ugroženih vrsta, istraživači su postavili pet ključnih kriterijuma za ocenu uspeha uzgoja papagaja kao sredstva očuvanja. Ključne tačke uključuju:
- Papagaji uzgojeni u zatočeništvu moraju biti kvalitetna zamena za divlje ptice.
- Uzgoj mora zadovoljiti potražnju potrošača bez podsticanja ilegalne trgovine.
- Cene uzgajanih ptica moraju biti pristupačnije od divljih.
- Operacije uzgoja ne smeju zahtevati dodatno hvatanje ptica iz divljine.
- Potrebni su regulatori koji će efikasno sprečiti pranje papagaja, tj. legalizaciju divljih ptica kao uzgajanih.
Postoji zabrinutost da bi popuštanje pravila o uzgoju moglo dovesti do povećanja potražnje za ređim vrstama. Države poput Kine i Filipina već su započele komercijalni uzgoj ugroženih vrsta, što dodatno otežava situaciju.
Zbog toga je ključno razvijati efikasne pristupe koji ne nose iste rizike kao komercijalni uzgoj. Ojačavanje zakonodavstva protiv ilegalne trgovine i promene u potražnji za papagajima kao ljubimcima mogu doprineti zaštiti ovih predivnih ptica. Bez sveobuhvatnih podataka i dokaza, donošenje političkih odluka može nenamerno naškoditi ugroženim vrstama, dok ilegalno tržište nastavlja da napreduje.