Da li su proizvodi od kanabisa bezbedni i efikasni za smanjenje simptoma kod dece sa rakom?

Da li su proizvodi od kanabisa bezbedni i efikasni za smanjenje simptoma kod dece sa rakom?

Nedavna analiza svih relevantnih objavljenih studija otkriva nedostatak dokaza za određivanje doziranja, bezbednosti i efikasnosti medicinske marihuane ili proizvoda koji sadrže kanabis za lečenje simptoma koje imaju deca sa rakom. Analiza je objavljena na internetu u Cancer.

Iako su tretmani za rak u detinjstvu značajno poboljšani, čak i dovodeći do izlečenja za mnoge pacijente, mnoga deca i dalje pate od simptoma kao što su bol, anksioznost i gubitak težine u vezi sa rakom i njegovim lečenjem.

Tokom poslednje decenije, proizvodi od kanabisa — i sintetički kanabinoidi i prirodni fitokanabinoidi — stekli su popularnost među pacijentima i porodicama za upravljanje takvim simptomima, ali pedijatrijski onkolozi su oprezni da dozvole kanabis za svoje pacijente s obzirom na ograničene podatke za informisanje o doziranju, izboru proizvoda i praćenje bezbednosti.

Da bi pružio uvid kliničarima i roditeljima i da bi obavestio o predstojećem kliničkom ispitivanju, tim predvođen dr Loren E. Keli, vanrednim profesorom farmakologije i terapije na Fakultetu zdravstvenih nauka Radija na Univerzitetu Manitoba, pretražio je medicinska literatura da sumira postojeće znanje o potencijalnim koristima i štetnostima proizvoda od kanabisa kod dece obolele od raka.

Istraživači su identifikovali 19 jedinstvenih studija sa ukupno 1.927 učesnika sa rakom: osam retrospektivnih pregleda grafikona, sedam randomizovanih kontrolisanih studija, dve otvorene studije i dva izveštaja o slučajevima. Proučeni proizvodi uključivali su kanabinoide medicinske klase (kao što je lek nabilon na recept), sintetičke kanabinoide i nespecificirane biljne ekstrakte kanabisa. Proizvodi su se najčešće koristili za lečenje mučnine i povraćanja izazvane hemoterapijom.

U randomizovanim kontrolisanim studijama, pacijenti koji su koristili kanabinoide imali su veću verovatnoću da će doživeti pospanost, osećaj osećaja osećaja osećaja pospanosti, vrtoglavicu i suva usta. Takođe, učesnici ispitivanja koji su primali kanabinoide imali su skoro četiri puta veće šanse da odustanu od studije zbog neželjenih događaja, u poređenju sa kontrolnom grupom koja je primala placebo. U svim uključenim studijama, nisu prijavljeni ozbiljni neželjeni događaji u vezi sa kanabisom.

Dr Keli i njene kolege su primetile da većina studija nije na adekvatan način opisala tipove, doziranje, učestalost i puteve primene proizvoda od kanabisa, a rezultati su bili mešani i izveštavani na različite načine. Stoga bi istraživači trebalo da razviju standarde za izveštavanje o izloženosti kanabisu, efektima vezanim za kanabis i ishodima pacijenata.

„Bilo je teško izmeriti korist u svim studijama, s obzirom na niz različitih ishoda i dizajna studija; međutim, u interventnim studijama sa aktivnim kontrolnim grupama, kanabinoidi su se bolje pokazali u upravljanju mučninom i povraćanjem. Nedostaju podaci o efektima kanabinoida na bol, raspoloženje , spavanje i kvalitet života vezan za zdravlje“, rekla je dr Keli.

„S obzirom na to da neka deca prijavljuju koristi, a neka deca doživljavaju neželjene događaje, ključno je da se rigoroznije studije koje procenjuju efekte kanabinoida na decu obolelu od raka sprovedu i podele sa roditeljima, pacijentima i zdravstvenom zajednicom.

Ovaj pregled literature informisao je o dizajnu CANnabinoida u pedijatrijskoj onkologiji (CAN-PONC), koji će kasnije ove zime početi da regrutuje 60 pacijenata u ispitivanje podnošljivosti sa tri ruke.