Čuvanje uspomena bez uništavanja prethodnih

Čuvanje uspomena bez uništavanja prethodnih

Mozak konstantno skladišti nova iskustva kako bi ih integrisao u postojeća sećanja, ali ne zamenjuje ih. Prvi dan u školi, sa svim svojim uzbuđenjima i radostima, predstavlja tipične primere epizodnog sećanja koje čuvamo. Epizodično pamćenje je ključno za formiranje naše lične životne priče, jer nam pomaže da sačuvamo i povežemo prošla iskustva u pravilnom redosledu.

Nedavno istraživanje Instituta za neuroinformatiku na Fakultetu računarskih nauka Univerziteta Rur u Bohumu, Nemačka, predstavilo je novi računarski model epizodnog pamćenja, što je značajan korak napred u razumevanju uloge hipokampusa u formiranju novih epizodnih sećanja. Ovo istraživanje, vođeno profesorom Laurenzom Viskotom, objavljeno je 20. juna 2024. godine u časopisu PLOS ONE.

Prema rečima Viskota, promene u vezama između nervnih ćelija u mozgu omogućavaju formiranje epizodnih sećanja, a istraživači su se zapitali kako mozak uspeva da integriše nova iskustva bez gubitka prethodnih sećanja. Novi kompjuterski model koji su razvili istraživači iz Bohuma fokusira se na samoorganizaciju u hipokampusu i zasniva se na teoriji profesora Sena Čenga, takođe sa Univerziteta Rur u Bohumu.

Jedan od ključnih rezultata istraživanja je redefinisanje funkcije CA3 regiona u hipokampusu. Umesto prethodnog shvatanja da su epizodna sećanja direktno pohranjena u CA3 mrežu, istraživači su otkrili da se CA3 region koristi kao referentna tačka za memoriju, dok se čuvanje dešava u okolnim regionima.

Ovaj model omogućava efikasno skladištenje i brzu obradu informacija, bez potrebe za stalnim prilagođavanjem unutrašnje strukture CA3 regiona. Rezultati simulacije su pokazali iznenađujuću robustnost modela, koji je sposoban da pouzdano čuva sekvence čak i sa nepotpunim ili netačnim podacima. Model je uspešno testiran ne samo sa veštački generisanim sekvencama, već i sa ručno pisanim brojevima i prirodnim slikama.

Ovo istraživanje otvara nova vrata u razumevanju funkcionisanja ljudskog mozga i procesa pamćenja, pružajući dublji uvid u mehanizme epizodnog pamćenja i ulogu hipokampusa u formiranju sećanja.