Čudni objekti pronađeni u Galaktičkom centru nisu kao ništa drugo na Mlečnom putu

Čudni objekti pronađeni u Galaktičkom centru nisu kao ništa drugo na Mlečnom putu

Blizina supermasivne crne rupe je prilično čudno mesto za početak, ali 2020. godine astronomi su pronašli šest objekata koji kruže oko Strelca A* koji nisu slični ničemu u galaksiji. Oni su toliko neobični da im je dodeljena potpuno nova klasa – ono što astronomi nazivaju G objektima.

Originalna dva objekta – nazvana G1 i G2 – prvi put su zapala za oko astronomima pre skoro dve decenije, sa njihovim orbitama i čudnom prirodom koji su se postepeno spajali tokom narednih godina. Činilo se da su džinovski gasni oblaci prečnika 100 astronomskih jedinica, koji se duže protežu kada se približe crnoj rupi, sa spektrom emisije gasa i prašine.

Ali G1 i G2 se nisu ponašali kao oblaci gasa.

„Ovi objekti izgledaju kao gas, ali se ponašaju kao zvezde“, objasnio je fizičar i astronom Andrea Ghez sa Univerziteta Kalifornije u Los Anđelesu 2020.

Ghez i njene kolege su proučavale galaktički centar više od 20 godina. Na osnovu tih podataka, tim astronoma na čelu sa astronomom UCLA Annom Ciurlo identifikovao je još četiri ova objekta: G3, G4, G5 i G6.

(Anna Ciurlo/Tuan Do/UCLA Galactic Center Group)

Oni su na potpuno različitim orbitama od G1 i G2 (na slici iznad); svi zajedno, G objekti imaju orbitalne periode koji se kreću od 170 godina do 1.600 godina.

Nejasno je šta su tačno, ali G2 netaknut izlazak iz periapse 2014. godine – to jest, najbliže tačke u njegovoj orbiti crnoj rupi – bio je, veruje Ghez, veliki trag.

„U vreme najbližeg pristupa, G2 je imao zaista čudan potpis“, rekla je ona.

„Videli smo ga ranije, ali nije izgledalo previše neobično sve dok se nije približilo crnoj rupi i nije se izdužilo, a veliki deo njenog gasa je bio pocepan. Od prilično bezazlenog objekta postao je daleko od crne rupe na onu koja je bila stvarno rastegnuta i izobličena pri svom najbližem približavanju i izgubila spoljnu školjku, a sada ponovo postaje kompaktnija.“

Umetnikov utisak o G objektima. (Jack Ciurlo/UCLA)

Ranije se smatralo da je G2 oblak gasa vodonika, koji će Sgr A* razdvojiti i progutati, stvarajući neki supermasivni vatromet nakupljanja crne rupe. Činjenica da se ništa nije desilo kasnije je nazvana „kosmičkom fižolom“.

Astronomi veruju da odgovor leži u masivnim binarnim zvezdama. Većinu vremena, ove zvezde bliznakinje, zaključane u međusobnoj orbiti, druže se samo radeći svoju drugu zvezdu. Ali ponekad – baš kao što se sudaraju binarne crne rupe – mogu da se zalete jedna u drugu, formirajući jednu veliku zvezdu.

Kada se to dogodi, oni proizvode ogroman oblak prašine i gasa koji okružuje novu zvezdu oko milion godina nakon sudara.

„Mora da je nešto održalo [G2] kompaktan i omogućilo mu da preživi svoj susret sa crnom rupom“, dodao je Ćurlo. „Ovo je dokaz za zvezdani objekat unutar G2.“

Pa šta je sa ostalih pet? Pa, to bi takođe moglo biti spajanje binarnih zvezda. Većina zvezda u galaktičkom centru su veoma masivne, a većina njih su binarne. A ekstremne gravitacione sile u igri oko Sgr A* mogle bi biti dovoljne da destabilizuju njihove binarne orbite relativnom frekvencijom.

„Spajanja zvezda se možda dešavaju u Univerzumu češće nego što smo mislili, i verovatno su prilično česta“, rekao je Ghez.

„Crne rupe možda podstiču binarne zvezde da se stapaju. Moguće je da su mnoge zvezde koje smo posmatrali i koje ne razumemo mogli biti krajnji proizvod spajanja koja su sada mirna. Učimo kako se galaksije i crne rupe razvijaju. binarne zvezde interaguju jedna sa drugom i sa crnom rupom se veoma razlikuje od načina na koji pojedinačne zvezde interaguju sa drugim pojedinačnim zvezdama i sa crnom rupom.“

Čini se da G objekti imaju mnogo toga zajedničkog, šta god da jesu, a proširenje skupa podataka može samo pružiti više informacija da bi se rešila zagonetka. Međutim, ima još mnogo toga da se shvati. Kao neki misteriozni vatromet primećen kako bukti iz Sgr A* koji je takođe primećen.

Da li je to bila odložena reakcija periapsis G2? Zar kosmičko fižljanje ipak nije bilo tako ganuto? Možda ćemo samo morati da nastavimo da posmatramo ovaj čudni mali supermasivni ugao crne rupe u svemiru da vidimo šta će se sledeće desiti…

Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature.