Dobili smo čudan signal iz cele galaksije, a astronomi se trude da shvate šta to znači.
Oni znaju šta emituje signale. To je neutronska zvezda po imenu ASKAP J193505.1+214841.0 (skraćeno ASKAP J1935+2148), koja se nalazi u ravni Mlečnog puta, udaljena oko 15.820 svetlosnih godina od Zemlje.
Ali sami signali su kao nijedan koji smo ikada ranije videli. Zvezda prolazi kroz periode jakih impulsa, periode slabih impulsa i periode bez impulsa.
Ono što ne znamo, prema timu koji vodi astrofizičarka Manisha Caleb sa Univerziteta u Sidneju u Australiji, jeste zašto. Čudan objekat predstavlja fascinantan izazov našim modelima evolucije neutronskih zvezda – koji su, budimo iskreni, trenutno prilično daleko od potpune.
Neutronska zvezda je ono što preostane nakon što zvezda u određenom opsegu mase umre, između 8 i 30 puta veće od mase Sunca. Spoljašnji materijal zvezde je odleteo u svemir, što je kulminiralo eksplozijom supernove.
Preostalo jezgro zvezde kolabira pod gravitacijom, formirajući ultra gust objekat do 2,3 puta veći od mase Sunca, u sferi prečnika samo 20 kilometara (12 milja).
Neutronska zvezda koja se tada može predstaviti na različite načine. Tu je osnovna neutronska zvezda, koja samo visi i ne radi mnogo. Tu je pulsar, koji briše snopove radio-emisije sa svojih polova dok se rotira, bljeskajući kao kosmički svetionik.
A tu je i magnetar, neutronska zvezda sa izuzetno snažnim magnetnim poljem, koje se trza i izbija dok se spoljašnja sila tog magnetnog polja bori sa gravitacijom koja drži zvezdu zajedno.
Takođe može doći do retkih prelaza između tipova neutronskih zvezda, što sugeriše da su to različite faze evolucije neutronske zvezde. Generalno, međutim, pulsari, magnetari i neutronske zvezde imaju tendenciju da se ponašaju na relativno predvidljiv način.
ASKAP J1935+2148 se ne ponaša na načine koji su normalni za neutronsku zvezdu bilo koje utvrđene vrste. Prvi put je slučajno identifikovan tokom posmatranja druge mete, a naknadna zapažanja su napravljena pomoću australijskog kvadratnog kilometarskog niza Pathfinder (ASKAP) i radio teleskopa MeerKAT u Južnoj Africi.
Istraživači su takođe zaronili u prethodna ASKAP zapažanja koja su pokrivala isti deo neba.
Otkrili su da ASKAP J1935+2148 ima redovan period pulsa od 53,8 minuta… ali to je izgleda bila jedina normalna stvar u vezi sa njegovim pulsiranjem. Jedan režim pulsiranja, otkrili su, bio je izuzetno svetao, sa visoko linearnom polarizacijom. Ali onda bi se potpuno povuklo, bez merljivih pulsacija tokom perioda.
Konačno, otkriveno je da zvezda nastavlja svoju pulsirajuću aktivnost – ali neverovatnih 26 puta slabija od svog ranijeg sjajnog moda, i sa svetlošću koja je kružno polarizovana.
Poslednjih godina pronađeno je nekoliko čudnih objekata koji izbacuju ponavljajuće signale na južnom nebu. Iako se ne ponašaju svi na isti način, mogli bi biti povezani.
GLEAM-Ks J162759.5-523504.3 je objekat u blizini galaktičkog centra koji je uhvaćen kako ispljuva bizarno sjajne bljeskove samo tri meseca pre nego što je ponovo utihnuo. Utvrđeno je da se GPM J1839-10 ponaša kao bizarno spor pulsar, koji emituje petominutne rafale radio talasa svaka 22 minuta. A GCRT J1745-3009 je pulsirajući objekat u blizini galaktičkog centra sa periodom od 77 minuta.
Ne znamo sa sigurnošću šta je bilo koji od ovih objekata, ali izgleda da su neutronske zvezde verovatne. A ASKAP J1935+2148, sugerišu Kaleb i njene kolege, mogao bi biti neka vrsta mosta između različitih država.
Razlike između njegovih pulsacionih režima su verovatno povezane sa magnetosferskim promenama i procesima, što sugeriše da svi objekti pripadaju novoj klasi magnetara, verovatno kako evoluiraju u pulsare.
„ASKAP J1935+2148 je verovatno deo starije populacije magnetara sa dugim periodima okretanja i niskim rendgenskim luminozitetima, ali dovoljno magnetizovan da može da proizvede koherentnu radio emisiju“, pišu istraživači u svom radu.
„Važno je da ispitamo ovaj do sada neistraženi region parametarskog prostora neutronske zvezde da bismo dobili potpunu sliku evolucije neutronskih zvezda, a ovo bi mogao biti važan izvor za to.“