CT sa brojanjem fotona poboljšava procenu bolesti koronarnih arterija

CT sa brojanjem fotona poboljšava procenu bolesti koronarnih arterija

Detektor za brojanje fotona ultravisoke prostorne rezolucije CT je poboljšao procenu bolesti koronarne arterije (CAD), omogućavajući reklasifikaciju u nižu kategoriju bolesti kod 54% pacijenata, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Radiologija. Tehnologija ima potencijal da poboljša upravljanje pacijentima i smanji nepotrebne intervencije.

Koronarna CT angiografija je test prve linije u proceni bolesti koronarnih arterija. Međutim, njegova dijagnostička vrednost je ograničena kod pacijenata sa teškim kalcifikacijama ili nagomilavanjem kalcijuma u ​​plaku koronarnih arterija.

CT detektor za brojanje fotona ultra visoke prostorne rezolucije (PCD-CT) poboljšava kvalitet slike u poređenju sa konvencionalnim CT. Pored toga, pruža bolju prostornu rezoluciju ili mogućnost razlikovanja dve susedne strukture kao različite jedna od druge.

„Naša studija pruža uvid u potencijalni uticaj izvođenja koronarne CT angiografije korišćenjem tehnologije ultravisoke prostorne rezolucije na reklasifikaciju rizika i preporučeno testiranje u nastavku“, rekao je koautor studije Tilman Emrih, doktor medicine, radiolog na Univerzitetskom medicinskom centru u Majncu u Nemačkoj, i docent radiologije na Medicinskom univerzitetu Južne Karoline u Čarlstonu.

Za studiju, istraživači su procenili koronarne stenoze, ili suženja u koronarnim arterijama, u fantomu krvnog suda (in-vitro) koji sadrži dva različita stepena stenoze (25%, 50%), i retrospektivno kod 114 pacijenata (in-vivo) koji su podvrgnuti PCD-CT srca ultravisoke prostorne rezolucije za procenu bolesti koronarnih arterija. In-vitro vrednosti su upoređene sa specifikacijama proizvođača fantoma, a rezultati pacijenata su procenjeni u pogledu efekata na izveštavanje o koronarnoj arterijskoj bolesti i reklasifikaciju sistema podataka (CAD-RADS).

„Studija je koristila kombinaciju modela veštačkih sudova i podataka o pacijentima iz stvarnog sveta“, rekao je dr Emrih. „Simulirao je tri vrste rekonstrukcija iz jednog PCD-CT skeniranja, nalik konvencionalnom CT skeniranju, skeniranju visoke rezolucije i ultravisoke prostorne rezolucije. Posmatrači su procenili ozbiljnost stenoze i generisali CAD-RADS klasifikacije, usmeravajući dalje odluke o upravljanju pacijentima. “

In vitro rezultati su pokazali smanjenu precenjivanje stenoze skeniranjem ultravisoke prostorne rezolucije smanjenjem štetnih efekata kalcifikacija na sliku.

Rezultati pacijenata sa sumnjivom ili dijagnostikovanom koronarnom bolešću potvrdili su niži srednji stepen stenoze za kalcifikovane plakove (29% naspram 42%) sa PCD-CT ultravisoke prostorne rezolucije u poređenju sa standardnim CT-om. Ultravisoka prostorna rezolucija često je dovodila do toga da su pacijenti preklasifikovani u nižu CAD-RADS kategoriju.

Od 114 pacijenata, 54% je dobilo nižu CAD-RADS klasifikaciju nego što im je prvobitno bila dodeljena. Istraživači su otkrili in-vitro kvantifikaciju 193 stenoze zasnovane na koronarnoj CT angiografiji takođe preciznije korišćenjem ultravisoke prostorne rezolucije od standardne rezolucije.

„Otkrili smo da su rekonstrukcije ultravisoke prostorne rezolucije dovele do značajnih promena u preporukama za preko 50% pacijenata“, rekao je dr Emrih. „Uticaj je bio posebno primetan u slučajevima sa kalcifikovanim plakovima, gde je ultravisoka prostorna rezolucija smanjila precenjivanje stenoze.“

Dr Emrih je objasnio da ultravisoka prostorna rezolucija može da reši trenutna ograničenja konvencionalne srčane CT angiografije smanjenjem precenjivanja stenoze usled cvetanja kalcijuma, efekta koji može da izazove da male strukture visoke gustine — kao što su kalcifikacije — izgledaju veće od njihove prave veličine.

„Ovo bi moglo značajno da promeni preporuke za nizvodno testiranje, što bi potencijalno dovelo do smanjenja nepotrebnih procedura (i njihovih potencijalnih komplikacija) i smanjenja troškova zdravstvene zaštite“, rekao je on.

Nisu primećene značajne prednosti ultravisoke prostorne rezolucije za mešovite i nekalcifikovane plakove.

„Važno je napomenuti da su ovi nalazi iz simulacione studije i da je potrebna dalja validacija u poređenjima u stvarnom svetu“, rekao je dr Emrih.