Crvena krvna zrnca izložena nedostatku kiseonika štite od infarkta miokarda

Crvena krvna zrnca izložena nedostatku kiseonika štite od infarkta miokarda

Crvena krvna zrnca izložena nedostatku kiseonika štite od infarkta miokarda, prema novoj studiji objavljenoj u Journal of Clinical Investigation. Studija takođe pokazuje da je zaštitni efekat pojačan ishranom bogatom nitratima povrćem.

Crvena krvna zrnca prenose kiseonik iz pluća do svih ćelija tela i ugljen-dioksid nazad u pluća. Studija, sprovedena na Institutu Karolinska u saradnji sa Univerzitetskom bolnicom Karolinska, sada pokazuje da crvena krvna zrnca imaju intrinzičnu funkciju zaštite od povreda srca uzrokovanih infarktom miokarda.

Efekat se pojačava ishranom koja sadrži povrće bogato nitratima, kao što je rukola i drugo zeleno lisnato povrće.

„Ovaj efekat je takođe prikazan u kliničkoj studiji kod pacijenata sa visokim krvnim pritiskom koji su nasumično raspoređeni da jedu povrće bogato nitratima ili ishranu sa niskim sadržajem nitrata“, kaže Džon Pernov, profesor kardiologije na Odeljenju za medicinu Karolinska instituta u Solna i viši lekar u Univerzitetskoj bolnici Karolinska, i odgovarajući autor studije zajedno sa Jonom Lundbergom, profesorom na Odeljenju za fiziologiju i farmakologiju Instituta Karolinska.

Deo studije sproveden je kroz eksperimente sa crvenim krvnim zrncima miševa koji su dodati modelu infarkta miokarda sa srcima miševa. Pre eksperimenta, crvena krvna zrnca su bila izložena niskom pritisku kiseonika, dok je u vodu za piće dodavan nitrat.

U kliničkoj studiji, crvena krvna zrnca su sakupljena od pacijenata sa visokim krvnim pritiskom kojima je nasumično dodeljena ishrana bogata nitratima sa zelenim lisnatim povrćem ili dijeta sa povrćem siromašnim nitratima. Ove crvene krvne ćelije su date odgovarajućem modelu infarkta miokarda sa srcima pacova.

„Rezultati pokazuju da crvena krvna zrnca pružaju zaštitu od povreda u srcu u slučaju niskog nivoa kiseonika, i kako se ta zaštita može poboljšati jednostavnim savetom o ishrani. Ovo može biti od velike važnosti za pacijente sa rizikom od miokarda. infarkt“, kaže prvi autor studije Jiangning Iang, istraživač na Odeljenju za medicinu, Solna, Karolinska Institutet.

Sledeći korak u istraživanju je razvoj dodatnih lekova koji mogu da aktiviraju zaštitni signalni mehanizam u crvenim krvnim zrncima kako bi pružili zaštitu tkivima i ćelijama tela u slučaju nedostatka kiseonika.

„Pored toga, moramo da mapiramo kako krvne ćelije prenose svoj zaštitni signal ćelijama srčanog mišića“, kaže Džon Pernov.

Studija je rezultat saradnje između istraživača sa Instituta Karolinska, Univerzitetske bolnice Karolinska, Univerziteta Tohoku, Japan, Univerziteta Hajnrih-Hajne u Nemačkoj i Rur univerziteta u Bohumu, Nemačka.