Čini se da velike ajkule jedu jedna drugu, otkrivaju naučnici

Čini se da velike ajkule jedu jedna drugu, otkrivaju naučnici

Naučni detektivski rad otkrio je zastrašujući incident u vodama Bermuda, gde je trudna ajkula porbeagle ubijena i progutana, otkriveno je zahvaljujući satelitskoj oznaci kojom je bila opremljena. Podaci o temperaturi iz oznake pružili su ključne informacije o njenoj sudbini.

Prema rečima morske biologinje Bruk Anderson sa Državnog univerziteta u Arizoni, istraživači su otkrili da su podaci sa satelitske oznake ukazivali na to da je ajkula porbeagle, dugačka 2,23 metra, verovatno bila žrtva predatora. „Stalno sam pokušavala da smislim alternativna objašnjenja za povećanje temperature na dubini, ali svi znakovi su ukazivali na isti zaključak – da je našu trudnu ajkulu pojela veća ajkula“, rekla je Anderson.

Porbeagles su vrste ajkula koje se nalaze širom sveta, ali su njihov broj u opadanju zbog rekreativnog i komercijalnog ribolova. Trudne ajkule porbeagle, koje rađaju žive mlade nakon oko osam meseci inkubacije, su posebno ranjive zbog sporog reproduktivnog ciklusa.

Satelitske oznake koje su korišćene za praćenje ajkula beleže informacije o temperaturi i dubini vode. Kada je oznaka porbeaglea prestala da šalje podatke, otkriveno je da su podaci o temperaturi pokazivali visoke vrednosti, što ukazuje na to da je oznaka provela vreme u digestivnom traktu predatora pre nego što je izbačena na površinu.

„Malo je verovatno da je povećanje temperature bilo zbog preseljenja ajkule u toplije vode. Svi dokazi upućuju na to da je predatorstvo najverovatnija sudbina naše ajkule“, objasnila je Anderson.

Ovaj incident nije prvi put da su velike ajkule primećene kako jedu jedna drugu, ali je prvi put da je zabeležena takva situacija sa porbeagle ajkulom. Ovaj događaj je još jedan dokaz složenih interakcija u otvorenom okeanu i značaj tehnologije satelitskog označavanja u otkrivanju takvih misterija.

Istraživanje, koje je objavljeno u časopisu Frontiers in Marine Science, naglašava potrebu za daljim označavanjem i praćenjem ajkula kako bi se bolje razumeli njihovi migracijski obrasci i uticaj predatora na njihove populacije.