Istraživači sa medicinskog kampusa Univerziteta Kolorado Anschutz koji proučavaju interakcije između nerava i tumorskog mikrookruženja otkrili su da uobičajeno korišćeni lekovi poput botoksa mogu zaustaviti ili usporiti napredovanje određenih karcinoma glave i vrata.
Studija, objavljena danas na mreži u časopisu Med, ispitala je kako nervi u okruženju tumora utiču na imuni sistem i rast raka.
„Odavno znamo da je intenzitet nervnih interakcija unutar tumorskog mikrookruženja povezan sa lošijim ishodima kod karcinoma skvamoznih ćelija glave i vrata“, rekla je vodeći autor studije Lorel Darag, doktor medicine/doktorat. student fokusiran na onkologiju zračenja na Medicinskom fakultetu Univerziteta Kolorado. „Ovo nas je navelo da istražimo kako ove nervne interakcije utiču na adaptivni imuni sistem i rast tumora.“
Koristeći analizu sekvencioniranja RNK iz ljudskog tumorskog tkiva, istraživači su otkrili da su senzorni nervi pomogli da se ubrza rast tumora delujući na imuni sistem kako bi smanjili specifične T-ćelije, koje se bore protiv bolesti, u mikrookruženju tumora.
Ovi senzorni nervi su oslobodili protein nazvan peptid povezan sa genom kalcitonina koji je direktno inhibirao ove imune ćelije u okruženju tumora. Ali kada su istraživači blokirali nerve hirurški, genetski ili upotrebom lekova, povećali su aktivnost T-ćelija i zaustavili napredovanje raka na oko šest nedelja.
Utvrđeno je da su lekovi koje je odobrila FDA i koji blokiraju nervnu aktivnost, kao što su gabapentin i botoks, posebno efikasni kada se koriste u kombinaciji sa tretmanom zračenjem.
„Ideja da nervi utiču na imunološki sastav tumorskog okruženja je izvanredna“, rekla je viši autor studije, dr Sana Karam, doktor medicine, profesor radijacione onkologije na Medicinskom fakultetu CU i član CU Cancer Center. „Bio sam iznenađen kada sam video podatke o botoksu – jednostavno zaustavljanje funkcije nerva može zaustaviti rast tumora.“
Otkrili su da gabapentin, koji se obično propisuje za bol u nervima, ima sličan efekat kada se direktno primenjuje na nerve u okruženju tumora.
Karam je rekao da ovi terapeutici mogu imati sinergističke efekte sa zračenjem i potencijalno nižu toksičnost od trenutno dostupnih režima lečenja.
„Prema našim saznanjima, ovo je prva studija koja detaljno pokazuje kako senzorni nervi potiskuju adaptivne imune ćelije u mikrookruženju tumora skvamoznih ćelija karcinoma glave i vrata koristeći hirurške, genetske i farmakološke metode u kontekstu lečenja zračenjem“, studija rekao.
Karam je rekao da nalazi pokazuju da senzorni nervi verovatno podstiču rast tumora direktnim uticajem na adaptivni imuni sistem.
„Želimo da dođemo do dna mehanizama koji stoje iza ovoga kako bismo mogli da razvijemo bolje terapije za pacijente koji ne mogu da tolerišu hemoterapiju ili zračenje“, rekao je Karam. „Gledamo kako nervi pucaju i vidimo kako ih možemo blokirati na krajnjem kraju i istražujemo kako to utiče na rast raka“,
Darragh je rekao da nalazi otvaraju vrata novom načinu ciljanja tumora postojećim i novim lekovima.
„Mislim da samo prelazimo na površinu onoga što nervi rade u mikrookruženju tumora“, rekla je ona. „Rak glave i vrata postaje veliki problem, tako da sve što možemo da uradimo da izlečimo ili poboljšamo živote naših pacijenata je veliki korak napred. Mislim da nas ovo istraživanje približava tom cilju.“