Veličanstveno kišno drvo preživelo je 100 godina lošeg vremena, preživelo je bujične poplave, žestoke oluje i snažne uragane. Ali neki se brinu da značajno drvo neće preživeti svoj najnoviji test, putovanje od 50 stopa koje ga je pomerilo bliže Nju reci da bi napravilo mesto za dve nove stambene kule.
Pre godinu dana, drvo od 750 tona podignuto je u vazduh, korenje i sve ostalo, dok su se građevinske ekipe spremale da krenu na projekat vredan 500 miliona dolara.
Drvo je premešteno bliže vodi, ali ne sve do konačnog odredišta.
Skoro godinu dana, drvo je ostalo na travnatom platou 6 stopa iznad zemlje, čekajući da se izgradi novi morski zid.
U to vreme, programer Asi Cimbal rekao je da je potrebno zameniti zid koji se urušio da bi drvo dalo odgovarajuću podršku. Radovi na morskom zidu počeli su pre nekoliko meseci i sada su završeni, kaže Cimbal.
Prošle nedelje, kišno drvo, koje se još nalazi visoko na svom travnatom ostrvu, premešteno je u svoj novi stalni dom, oko 15 stopa od ivice vode. Nove kule, kada budu izgrađene, biće visoke 30 spratova i gledaće na kišno drvo.
„Drvo je 21. jula premešteno bliže reci i u odličnom je zdravlju“, rekao je Cimbal. „Naše kišno drvo je sačuvano i premešteno u njenu konačnu kuću na budućem Rivervalk-u, duž obale u centru Fort Loderdejla. Srećni smo što možemo izvestiti da je njeno očuvanje bilo uspešno. Naše kišno drvo nikada nije bilo zdravije.“
Ali kritičari strahuju da drvo neće preživeti u svom novom domu.
Dona Ments, čiji stan gleda dole na kišno drvo, pažljivo prati. Brine se o granama drveta koje vise nad vodom.
„Sada je kišno drvo na mestu i još je više ugroženo“, rekla je ona za The South Florida Sun Sentinel. „Prvi put kada se velika jahta spusti niz Nju reku da bi je popravila ili preuredila, verovatno će oštetiti njene grane.
Ovo nije obično drvo.
Državno odeljenje za šumarstvo proglasilo ga je za „Šampiona Floride“ 1982. godine, što znači da je drvo najveće te vrste u državi. Drvo, verovatno najveća od svoje vrste u kontinentalnom delu SAD, visoko je 80 stopa i ima blistavu zelenu krošnju koja baca senku na površinu široku 130 stopa.
U pokušaju da zaštite cenjeno drvo, gradski čelnici su mu dodelili posebnu zaštitu 1987. godine, zahtevajući odobrenje komisije pre nego što se može pomeriti ili poseći.
Cimbal je dobio dozvolu da pomeri drvo nakon što je pristao da plati gradu milion dolara ako umre u roku od pet godina od premještanja.
Derrel Thompson, dugogodišnji obožavatelj drveta, misli da bi Cimbal mogao na kraju morati da plati milion dolara.
„Trenutno je drvo oko 100 metara od moje kuće“, rekao je Tompson. „Nekada je bilo 25 metara dalje. Poznajem ovo drvo jako dobro. Znam kada bi trebalo da cveta. Znam koliko bi grane trebalo da budu velike. Živim ispod ovog drveta više od 10 godina.“
Tompson je takođe pazio na drvo i ne voli ono što vidi.
„Drvo nije isto“, rekao je. „I neće se vratiti. Drvo je još živo, ali ne napreduje i nikada se neće oporaviti od ovog poteza. Kada odseku drvo od korena, posekli su toliko korena, drvo se nikada neće oporaviti.“
Kimberli Kristi ima pogled na drvo iz ptičje perspektive sa svog prozora na devetom spratu u Esplanadi, susednom stanu. Gledala je ekipe kako pomeraju drvo prošle nedelje i čak je snimila svoj video.
„Počele su u 8 sati ujutro i bile završene do podneva“, rekla je ona. „Ovo je njegovo poslednje počivalište. Umesto da kopaju rupu da zasade drvo, oni grade tlo oko njega.“
Za razliku od nekih njenih komšija, Kristi se nada da će drvo dobro proći na svom novom mestu pored reke.
„Bilo je mnogo punije pre nego što su ga pomerili“, rekla je. „Stvarno je izgledalo loše. Ali sada je počelo da izgleda bolje zbog sve kiše. Zaista je oživljeno.“
Ted Inserra, aktivista iz Fort Loderdejla, skoro svakodnevno proverava drvo dok se vozio na posao.
„Video sam da pomeraju drvo prošle nedelje pa sam došao da proverim stvari“, rekao je. „Sada je u svom novom domu. Voze se kamionima u zemlji da bi podigli nivo tla kako bi stao na drvo.“
Na pitanje da li misli da će se drvetu dopasti njegov novi dom, Inserra je duboko uzdahnuo.
„Ne znam“, rekao je. „Uz svu ovu konstrukciju oko drveta, moraće da buše stubove za temelj. Drvo će morati da bude jako da izdrži sve te vibracije u zemlji. A ne znamo da li je koren sistem će to izdržati.“
Inserra kaže da planira da i dalje pazi na drvo. I verovatno nije jedini.