„Ćelijska hrana“ daje uvid u metabolizam T ćelija

„Ćelijska hrana“ daje uvid u metabolizam T ćelija

Novo istraživanje Centra za rak Rogel Univerziteta u Mičigenu otkriva da su metabolički putevi koji čine određenu vrstu funkcije T ćelija drugačiji nego što se ranije verovalo. Ključ ovog otkrića leži u novoj metodologiji koju je razvila Hana Hong, diplomirani student imunologije i prvi autor ove studije.

T ćelije su kritični igrači adaptivnog imuniteta koji štite od infekcija i raka. Metabolički putevi proizvode energiju i gradivne blokove koji su im potrebni za obavljanje svojih poslova. „Specifičnim identitetom i funkcijom T ćelije upravljaju metabolički putevi, tako da je svaki tip unutrašnjeg rada T ćelije različit“, objasnio je Hong.

Za ovu studiju, Hong je razvio vrstu „ćelijske hrane“ za uzgoj T ćelija u kulturi koje izgledaju i ponašaju se kao T ćelije u organizmu.

Prethodno istraživanje iz laboratorije pokazalo je da se način na koji ćelije stvaraju energiju putem metabolizma unutar živog organizma veoma razlikuje od načina na koji je polje ranije modelovalo metabolizam u laboratoriji, što je disparitet koji je doveo do problema u prevođenju prethodnih nalaza.

Ovaj novi pristup omogućio je Hongu da posmatra u laboratoriji kako različiti metabolički programi regulišu perzistentnost T ćelija u organizmu. Previše postojanosti T ćelija jednako je autoimunosti, ili telo pogrešno tumači i napada zdrave ćelije kao da su bolesne ćelije, a premalo upornosti znači oslabljen imuni sistem.

Oni su se fokusirali na specifičnu vrstu T ćelija nazvanu TH17, koje deluju u imunološkom odgovoru tela na patogene.

„Pošto TH17 ćelije mogu imati različite metaboličke puteve, one imaju kapacitet da preuzmu svojstva drugih tipova T ćelija koje su povezane sa autoimunitetom i supresijom imuniteta“, rekao je Hong. „Posvećeni smo više truda razumevanju osnovnih mehanizama koji uzrokuju da ćelije TH17 prelaze sa onih koje štite od infekcija u one koje promovišu autoimunost. Na kraju, nadamo se da ciljanje ovih puteva može preokrenuti bolest.“

„T ćelije igraju ključnu ulogu u našoj zaštiti od različitih bolesti, poput infekcija i raka. Međutim, ako su preterano aktivne, ova ista svojstva mogu dovesti do autoimunosti i naškoditi nam. Detaljnije razumevanje onoga što T ćelije jedu i kako to podstiče njihov metabolizam pruža važne korake za iskorištavanje moći imunološkog sistema bez preokretanja ravnoteže prema autoimunosti“, dodao je dr Kostas Lisiotis, profesor onkologije u Mejzel istraživačkom centru za rak i glavni istraživač ove studije.