NASA otkrila „maglinu gitaru“ koja baca kosmičke plamenove

NASA otkrila „maglinu gitaru“ koja baca kosmičke plamenove

Astronomi su napravili zapanjujući film o jednoj od najneobičnijih kosmičkih struktura koja liči na gitaru, otkrivenu u svemiru. Ovaj objekt, nazvan „maglina gitara“, nalazi se oko pulsara PSR B2224+65, a snimljen je uz pomoć NASA-ine rendgenske opservatorije Chandra i svemirskog teleskopa Hubble. Film prikazuje dva važna aspekta ove fantastične strukture: energetske filamenta materije i antimaterije koja se širi kroz svemir i svetlosne efekte uzrokovane delovanjem pulsara.

Pulsar PSR B2224+65, koji je neutronska zvezda koja se brzo rotira nakon što je masivna zvezda prešla u fazu kolapsa, nalazi se na vrhu ove neobične strukture. Pulsar generiše plamenasti „izdanak“ čestica i rendgenske svetlosti, zbog čega je ovaj objekat postao poznat kao „gitara“. Struktura ima oblik mehurića koji nastaju kada čestice izlaze iz pulsara kroz stalni vetar, što stvara oblik koji podseća na gitaru, a usmereno je kretanje pulsara kroz prostor sa različitim gustinama stvorilo ovaj jedinstveni oblik.

Kombinacija brze rotacije pulsara i njegovog izuzetno jakog magnetnog polja dovodi do ubrzanja čestica i proizvodnje visokog energetsko zračenja, što stvara parove elektrona i pozitrona. Ovaj proces, u kojem se energija pretvara u masu, omogućava nastajanje čestica materije i antimaterije, što je obrnuti proces u odnosu na poznatu Ajnštajnovu formulu E=mc².

Čestice koje se spiralno kreću duž linija magnetnog polja pulsara stvaraju rendgenske zrake koje su detektovane pomoću Chandra. Pored toga, kada pulsar i maglina čestica prolaze kroz gusti međuzvezdani gas, sudaraju se sa njim, što omogućava najenergetičnijim česticama da pobegnu iz granica magline, stvarajući filament rendgenskih zraka.

Novi film napravljen pomoću podataka iz NASA-inih teleskopa prikazuje kako pulsar i filament krenu prema gornjem levom delu slike, a različiti kadrovi prikazuju snimke snimljene 2000, 2006, 2012. i 2021. godine. Ovaj film je dobio paralelne optičke slike sa svakim kadrom, kako bi se prikazale statične promene unutar „gitare“.

Pored toga, Hubble je zabeležio podatke o manjoj strukturi koja se nalazi oko pulsara, kao i o promenama koje se dešavaju u vezi sa tim kako čestice beže od pulsara, izazivajući osvetljenje i izbledeli efekt, nalik na kosmičku baklju.

Ova jedinstvena struktura pomaže astronomima da bolje razumeju kako elektroni i pozitroni putuju kroz međuzvezdani prostor, kao i način na koji pulsari ubrizgavaju čestice u međuzvezdani medijum. Takođe, maglina gitara daje značajnu uputu o procesu kako energija pulsara postepeno stvara materiju, uz zračenje koje se širi svemirom.