Brza nova vrsta zmija otkrivena u Australiji

Brza nova vrsta zmija otkrivena u Australiji

Tim istraživača sa Univerziteta Adelaide, Muzeja Južne Australije i Muzeja Zapadne Australije prvi put je identifikovao novu vrstu zmije.

Pustinjska zmija bič je najnovija od 15 vrsta zmija biča pronađenih u sušnim staništima i zabačenim gradovima širom Australije, uključujući delove Zapadne Australije, Južne Australije, Severne teritorije i Kvinslenda.

U prošlosti, pustinjsku zmiju bič pogrešno su mešali sa drugim vrstama zmija biča, ali istraživači su pregledali uzorke tkiva i otkrili da ima različite osobine u odnosu na svoje bliske srodnike.

„Za razliku od drugih vrsta zmija biča, pustinjska zmija bič ima plavkasto telo sa bakarnom glavom i repom. Takođe nema toliko crne boje na svojoj ljusci kao njen najbliži rođak“, rekao je dr Džejms Nankivel sa Univerziteta u Adelejdu. , istraživač DNK i prvi autor studije, koja je objavljena u časopisu Zootaka.

„Ove suptilne, ali konzistentne razlike u spoljašnjem izgledu i genetskim dokazima dovele su do toga da identifikujemo ovu novu vrstu zmije biča.“

Jedinstveno plavo obojeno telo pustinjske zmije bilo je inspiracija za njeno naučno ime, Demansia cianochasma, što znači plavi jaz.

To je zmija koja se brzo kreće, vitka i koristi svoju brzinu da proganja guštere, pre nego što pokori plen otrovom.

„Dok je pustinjska bič zmija blago otrovna, njen ugriz — iako bolan — verovatno neće naneti ljudima bilo kakvu ozbiljnu štetu“, rekao je dr Nankivell.

„Ujedi bičevih zmija su izuzetno retki jer su veoma stidljive i imaju tendenciju da beže na prvi znak opasnosti.“

Pustinjska zmija bičeva može narasti do oko 90 centimetara i uglavnom je aktivna tokom dana.

Zmije bičeve su uobičajene u zabačenim područjima i ne smatra se da je pustinjska zmija bičeva u opasnosti od izumiranja.

„Ova studija nastavlja da ističe bogatu raznolikost reptila koji žive u pustinjama Australije“, rekao je dr Nankivell.

„Naša zemlja je dom za više vrsta gmizavaca nego bilo gde u svetu, a još uvek postoji još više vrsta koje samo čekaju da budu otkrivene.

Isti genetski pristup je nedavno korišćen za identifikaciju četiri nove vrste peščanog zmaja u Južnoj Australiji.