Brod sa nultom emisijom bliži se kraju putovanja oko sveta

Brod sa nultom emisijom bliži se kraju putovanja oko sveta

Brod koji pokreće obnovljivu energiju, uključujući vodonik koji se proizvodi na brodu, usidren je ove nedelje u jugoistočnoj američkoj državi Florida dok se priprema da završi poslednju deonicu putovanja oko sveta.

Katamaran od 100 stopa, nazvan Energy Observer, prešao je 63.040 nautičkih milja bez korišćenja fosilnih goriva otkako je prvi put počeo da plovi 2017. Ovo posebno putovanje oko sveta počelo je 2020. godine.

Misija je testirala obnovljivu energiju — uključujući korišćenje solarnih panela i naprednih jedara zvanih „oceanvings“ — kao izvora energije u više klimatskih uslova na obalama Afrike, Azije i Antarktika.

Automatska 12-metarska krila povećavaju brzinu broda i smanjuju potrošnju energije.

„Naučili smo mnogo na ovom putu“, rekao je kapiten Marin Džeri za AFP u Fort Loderdejlu, severno od Majamija.

Džeri je rekao da želi da podeli ono što je naučio kroz seminare, članke i video zapise.

Projekat se nada da će uticati na sektor pomorstva i pomorstva, posebno pošto su njegova „okeanska krila“ već korišćena u komercijalnom brodarstvu.

Korišćeni su na teretnom brodu zvanom Canopee, koji je dizajniran da transportuje delove rakete Ariane 6 iz Evrope do lansirnog centra u Francuskoj Gvajani na severoistočnom delu Južne Amerike.

Tokom trenutnog putovanja Energi Observer-a, 40 procenata energije broda dolazi od vetra, 40 procenata od sunca i 20 procenata od vodonika.

Brod bi trebalo da se zaustavi u Vašingtonu, Njujorku i Bostonu pre nego što se vrati u Francusku.

Energi Observer 2 je već u izradi: teretni brod dužine skoro 120 metara, sa kapacitetom od 5.000 metričkih tona. Postavljen je da radi na tečnom vodoniku.

Pomorski transport proizvodi oko 3 procenta gasova staklene bašte širom sveta.