Borealne šume sada su glavni globalni ponori ugljenika, otkriva analiza satelitskih snimaka

Borealne šume sada su glavni globalni ponori ugljenika, otkriva analiza satelitskih snimaka

Koristeći novu metodu analize satelitskih snimaka, međunarodni istraživački tim, koji koordinira Francuska Komisija za alternativnu energiju i atomsku energiju (CEA) i INRAE, po prvi put je mapirao godišnje promene u globalnoj šumskoj biomasi između 2010. i 2019. godine.

Istraživači su otkrili da su borealne i umerene šume postale glavni globalni ponori ugljenika. Tropske šume, koje su starije i degradirane krčenjem šuma, požarom i sušom, skoro su neutralne po pitanju ugljenika. Nalazi, objavljeni u Nature Geoscience, naglašavaju važnost uzimanja u obzir mladih šuma i degradacije šuma u ​​prediktivnim modelima ponora ugljenika kako bi se razvile efikasnije strategije za ublažavanje klimatskih promjena.

Povećanje biljne biomase igra suštinsku ulogu u sekvestraciji ugljenika kako bi se ublažile klimatske promene. Bilans ugljenika u biomasi je rezultat dobitaka usled rasta biljaka i povećanog šumskog pokrivača i gubitaka usled seče, krčenja šuma, degradacije, pozadinskog mortaliteta drveća i prirodnih poremećaja.

Praćenje zaliha ugljenika u biomasi tokom vremena je od suštinskog značaja za bolje razumevanje i predviđanje efekata tekućih i budućih klimatskih promena, kao i direktnih uticaja ljudskih aktivnosti na ekosisteme. Ovo je ključno pitanje za politike ublažavanja klimatskih promena.

Podaci o vegetaciji, dobijeni sa satelita o vlažnosti zemljišta i salinitetu okeana (SMOS) korišćenjem metoda optičke dubine vegetacije L-pojasa (L-VOD), jedinstveni su u proceni prosečnih nadzemnih zaliha ugljenika na globalnom nivou. Međutim, rasprostranjena primena L-VOD širom sveta ograničena je poremećajem signala usled radiofrekventnih smetnji usled ljudskih aktivnosti i osetljivošću L-VOD na vegetativni sadržaj vode.

Da bi se pozabavili ovim izazovima, istraživači su razvili dvostruki filter koji je koristio vremensku dekompoziciju signala (sezonske promene, trendovi, itd.) da nadoknadi ove efekte. Oslanjajući se na podatke o nadzemnoj biomasi, istraživači su odredili ukupnu biomasu koristeći globalnu mapu, objavljenu 2020. godine, o odnosu između nadzemne i podzemne biomase (kao što je korenje).

Zatim su izračunali prostornu i vremensku distribuciju ukupnog živog ugljenika iz biomase kopnenih ekosistema od 2010. do 2019. godine i razvili mape godišnje promene ugljenika u biomasi. Istraživači su koristili mape za procenu regionalnih budžeta za ugljenik (25 × 25 km parcele), pripisali gubitke i dobitke ugljenika promenama šumskog pokrivača izazvanim požarima i promenom korišćenja zemljišta i istražili kako starost šuma kontroliše skladištenje ugljenika na kopnu.

Globalno, zalihe ugljenika na kopnenoj biomasi porasle su od 2010. do 2019. za približno 500 miliona metričkih tona ugljenika godišnje. Glavni faktori koji doprinose globalnom ponoru ugljenika su borealne i umerene šume, dok su tropske šume postale mali izvori ugljenika zbog krčenja šuma i mortaliteta drveća posle perioda ponovljene suše.

Stare tropske šume, u kojima je drveće u proseku starije od 140 godina, skoro su neutralne od ugljenika, dok su umerene i borealne šume, gde je drveće mlado (manje od 50 godina) ili sredovečno (50-140 godina), najveće. ponori ugljenika. Novi nalazi se razlikuju od postojećih modela predviđanja koji pokazuju da su sve stare šume veliki ponori ugljenika i ne uzimaju u obzir značaj demografije šuma ili uticaj krčenja šuma i degradacije na tropske šume, koje gube biomasu.

Nalazi ističu važnost uzimanja u obzir degradacije šuma i starosti šuma kada se predviđa dinamika budućih ponora ugljenika na globalnom nivou, i na taj način razvijaju bolje prilagođene politike ublažavanja klimatskih promjena.