Tim molekularnih i ćelijskih biologa iz nekoliko institucija na Tajvanu i jedne na Filipinima identifikovao je neke od mehaničkih talasa uključenih u regeneraciju amputiranih repnih peraja kod zebrica. U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nature Phisics, grupa je proučavala ponovni rast zebrica nakon što su im uklonjene repne peraje.
Prethodna istraživanja su pokazala da mnoge životinje imaju sposobnost da ponovo izrastu delove tela (uglavnom dodaci) kada se izgube, obično nakon incidenata borbe ili lova. Prethodno istraživanje je takođe pokazalo da je za većinu takvih stvorenja količina ponovnog rasta proporcionalna količini izgubljene. Poznato je da stvaranje mehaničkih talasa igra ulogu u kontroli ekspanzije epitelnih ćelija, sredstva pomoću kojih se stvaraju nova tkiva.
U ovom novom naporu, istraživači su ispitali ulogu zarastanja rana u regeneraciji — tačnije, ako je uključeno u pozicioniranje ponovno izraslog tkiva. Da bi saznali, istraživači su pažljivo proučavali proces kojim nove repne peraje rastu na zebri nakon amputacije.
Studija je uključivala snimanje živih ćelija na repnim perajima tokom procesa regeneracije kao sredstvo za praćenje stvaranja novog tkiva pojavom epitelnih ćelija. Takav rad se odvijao tokom tri nedelje – vreme potrebno da zebra izraste novo repno peraje.
Otkrili su da se talas gustine ćelija širi od ivica amputiranog tkiva tokom procesa regeneracije. Takođe su otkrili da je maksimalna udaljenost propagacije bila proporcionalna stepenu amputacije i proliferacije ćelija tokom kasnijih faza regeneracije.
Nakon njihovih zapažanja, tim je razvio mehaničke modele da oponaša i objasni ponašanje talasa koje su primetili. Oni primećuju da su njihovi modeli uključivali putne udaljenosti zavisne od amputacije i napetosti povezane sa regeneracijom repnog peraja. Oni zaključuju da je mehanizam za detekciju položaja in vivo uključen u proces regeneracije – onaj koji se zasniva na putujućem talasu gustine.