Biljke „razgovaraju“ jedna sa drugom na jezicima koje bismo uskoro mogli da prevedemo

Biljke „razgovaraju“ jedna sa drugom na jezicima koje bismo uskoro mogli da prevedemo

Nova naučna istraživanja otkrivaju da biljke poseduju mnogo složenije komunikacione mreže nego što se ranije mislilo. Prema najnovijim nalazima, biljke komuniciraju ne samo preko hemijskih signala, već i putem električnih signala, korenskih sistema, i podzemnih mreža gljivica poznatih kao „drvena mreža.“

Naučnici koriste naprednu tehnologiju i veštačku inteligenciju kako bi proučavali kako biljke šalju i primaju informacije. Kroz elektrofiziologiju, istraživači su čak uspeli da utiču na ponašanje biljaka slanjem električnih signala, poput otvaranja i zatvaranja listova u Venerinoj muholovci. Ova otkrića ukazuju na to da biljke koriste veoma sofisticirane sisteme za komunikaciju, koji im omogućavaju da razmenjuju informacije o opasnostima, deljenju resursa i prilagođavanju promenama u životnoj sredini.

Jedan od najfascinantnijih sistema komunikacije među biljkama je „drvena mreža.“ Ova mreža gljivica povezuje biljke pod zemljom, omogućavajući im da dele resurse poput vode i hranljivih materija, i da se međusobno upozoravaju na opasnosti. Međutim, ova podzemna mreža je osetljiva na poremećaje, poput krčenja šuma i klimatskih promena, što može imati ozbiljne posledice na ekosisteme širom sveta.

Naučnici naglašavaju važnost razumevanja ovih složenih mreža kako bi se zaštitile biljke i ekosistemi od potencijalnih pretnji. Baš kao što je važno da deca nauče da čitaju i razumeju svet oko sebe, tako je ključno i da ne prekinemo komunikaciju biljaka, jer je ona od suštinskog značaja za opstanak i blagostanje života na Zemlji.