U naučnom muzeju u San Francisku, deset mladunaca afričkih pingvina izleglo se za nešto više od godinu dana kao deo napora da se očuva ova ugrožena ptica.
Pingvini su počeli da se izlegu u novembru 2022. godine, okončavši četvorogodišnji period bez novih pilića, i nastavili su do januara ove godine, objavila je u sredu Kalifornijska akademija nauka.
Afrički pingvini su se smanjili na 9.000 parova koji se gnezde u divljini, navodi se u saopštenju akademije.
Pretnje kao što su prekomerni ribolov, degradacija staništa i izlivanje nafte smanjile su kolonije harizmatičnih crno-belih ptica, rekla je Brenda Melton, direktorka za brigu o životinjama i dobrobit u muzejskom akvarijumu Steinhart.
„Svako pile koje pozdravljamo jača genetiku i ukupnu populaciju vrste u ljudskoj brizi“, rekla je ona.
Prve tri nedelje pilići provode sa svojim roditeljima pingvinima u kutiji za gnezdo. Zatim pohađaju „školu ribe“, gde uče da sami plivaju i jedu ribu koju im daju biolozi. Kada budu spremni, uvode se u koloniju.
Pingvini u muzeju u parku Golden Gate imaju različite ličnosti i prepoznatljivi su po trakama za ruke, navodi se na veb stranici akademije.
Opal je najstarija i sa 36 godina usavršila je sposobnost hvatanja ribe u vazduhu. Njen partner, Pit, je neuredan i flertuje.
Partneri Stenli i Berni, koji oboje vole da maju, proizveli su četiri od 10 pilića, uključujući Fina, nazvanu po vrsti vegetacije koja se nalazi na južnom delu Afrike. Ona je najmlađi pingvin na izložbi.
Afrički pingvini mogu da žive do 27 godina u divljini, a duže u zatočeništvu.