Baterije za električna vozila su novi izvor zagađenja ‘zauvek hemijskalijama’

Baterije za električna vozila su novi izvor zagađenja ‘zauvek hemijskalijama’

Naučnici su nedavno identifikovali novi izvor ozbiljnog zagađenja poznatog kao „zauvek hemijsko“ zagađenje, koje potiče od punjivih litijum-jonskih baterija koje se koriste u većini električnih vozila. Ove baterije koriste određene PFAS hemikalije (per-i polifluoroalkil supstance) radi poboljšanja svojih karakteristika, poput smanjenja zapaljivosti i poboljšanja provođenja električne energije.

Otkrića istraživača ukazuju na visoke koncentracije ovih PFAS hemikalija u uzorcima vazduha, vode, snega, tla i sedimenta u blizini postrojenja koja proizvode ove hemikalije u SAD-u, Belgiji i Francuskoj. PFAS se smatraju „zauvek hemikalijama“ jer se akumuliraju u okolini, ljudima i životinjama i ne razgrađuju se hiljadama godina. Povezani su sa različitim zdravstvenim problemima kao što su oštećenja jetre, visok holesterol, niska porođajna težina i hronične bolesti bubrega.

Prebacivanje na ekološki prihvatljivija vozila i obnovljive izvore energije je ključno za rešavanje problema klimatskih promena, ali sa sobom nosi i kompromise koji su još uvek nedovoljno istraženi. Dok su ekološki i zdravstveni efekti rudarenja litijuma i drugih minerala koji se koriste u baterijama, solarnim panelima, vetroturbinama i drugim tehnologijama dobro dokumentovani, litijum-jonske baterije su tek sada prepoznate kao potencijalni izvor PFAS zagađenja.

Naučnici su identifikovali specifičnu klasu PFAS-a nazvanu bis-perfluoroalkil sulfonimide (bis-FASI) u litijum-jonskim baterijama koje se koriste u električnim vozilima i potrošačkoj elektronici. Trenutno je teško proceniti rasprostranjenost ovih hemikalija u litijum-jonskim baterijama zbog nedostatka istraživanja.

Guelfoov tim je uporedio bis-FASI sa drugim „ozloglašenim“ hemikalijama poput PFOA, ističući teškoću razgradnje ovih hemikalija i potencijalne negativne efekte na vodene organizme čak i pri niskim koncentracijama. Iako je PFOA povučen iz upotrebe u SAD-u, i dalje predstavlja zagađivač vode za piće.

Studija je prva koja je detaljno istražila uticaj bis-FASI hemikalija na životnu sredinu proizašao iz njihove upotrebe u litijum-jonskim baterijama. Efekti bis-FASI na ljudsko zdravlje još nisu potpuno istraženi.

Nivoi bis-FASI hemikalija su pronađeni u koncentracijama delova na milijardu, što je znatno iznad granica postavljenih od strane Agencije za zaštitu životne sredine u aprilu za PFAS u vodi za piće. Strategije za uklanjanje PFAS-a iz vode takođe mogu eliminisati bis-FASI i trebalo bi da se šire usvoje u skladu sa propisima EPA, iako su proizvođači hemikalija i neka vodovodna preduzeća izrazili protivljenje prema agenciji.

Postoje različiti načini izlaganja bis-FASI, uključujući emisiju u vazduh i curenje u životnu sredinu sa deponija gde završavaju većina litijum-jonskih baterija. Samo mali procenat ovih baterija se reciklira, a predviđa se da bi do 2040. moglo biti oko 8 miliona tona otpada od litijum-jonskih baterija.

Naučnici i stručnjaci ističu važnost razvoja tehnologija baterija i sistema reciklaže koje neće dodatno pogoršati zagađenje PFAS. Neophodno je pažljivo procenjivati upotrebu ovih hemikalija u održivim energetskim rešenjima kako bi se sprečile potencijalne negativne posledice.