Zamislite da je slanje vašeg naučnog eksperimenta na 70.000 stopa u vazduh samo uzela slikarsku plastiku, traku, mrvicu ugljene prašine i dosta sunčeve svetlosti.
Daniel Bovman iz Sandia National Laboratories predstavio je svoja otkrića koristeći balone na topli vazduh na solarni pogon za prisluškivanje zvukova iz stratosfere na 184. sastanku Američkog akustičkog društva u četvrtak, 11. maja.
Stratosfera je relativno miran sloj Zemljine atmosfere. Retko ometani avionima ili turbulencijama, mikrofoni u stratosferi hvataju razne zvukove koji se ne čuju nigde drugde. Ovo uključuje prirodne zvukove sudarajućih okeanskih talasa i grmljavine, zvukove koje je stvorio čovek kao što su turbine na vetar ili eksplozije, pa čak i zvukove nepoznatog porekla.
Da bi stigli do stratosfere, Bovman i njegovi saradnici prave balone koji se protežu od 6 do 7 metara u prečniku. Uprkos velikoj veličini i mogućnosti prikupljanja podataka, baloni su relativno jednostavni.
„Naši baloni su u osnovi ogromne plastične kese sa malo ugljene prašine iznutra da bi postali tamni. Pravimo ih od farbarske plastike iz gvožđare, trake za transport i ugljenog praha iz prodavnica pirotehničkih proizvoda. Kada sunce obasja tamne balone , vazduh unutra se zagreva i postaje plutajući. Ova pasivna solarna energija je dovoljna da dovede balone sa površine na više od 20 km (66.000 stopa) na nebu“, rekao je Bouman. „Svakom balonu je potreban samo materijal u vrednosti od oko 50 dolara i može se napraviti na košarkaškom terenu.
Istraživači prikupljaju podatke i otkrivaju zvuk niske frekvencije pomoću mikrobarometara, koji su prvobitno dizajnirani za praćenje vulkana. Nakon što puste balone, oni prate svoje rute pomoću GPS-a – što je neophodan zadatak jer baloni ponekad plove stotinama milja i slete na teško dostupna mesta. Ali, pošto su baloni jeftini i laki za konstruisanje i lansiranje, mogu da ispuste mnogo balona i prikupe više podataka.
Zajedno sa očekivanim ljudskim i ekološkim zvukovima, Bovman i njegov tim otkrili su nešto što nisu u stanju da identifikuju.
„[U stratosferi] postoje misteriozni infrazvučni signali koji se javljaju nekoliko puta na sat na nekim letovima, ali njihov izvor je potpuno nepoznat“, rekao je Boumen.
Baloni na solarni pogon takođe bi mogli da pomognu u istraživanju drugih planeta, kao što je posmatranje Venerinih seizmičkih i vulkanskih aktivnosti kroz njenu gustu atmosferu.