Tim inženjera i naučnika za životnu sredinu sa Univerziteta Melardalen u Švedskoj, Univerziteta Jugozapad Jiaotong u Kini i Univerziteta Guizhou, takođe u Kini, razvio je balon sistem za proizvodnju i isporuku električne energije na tlo ispod. Njihov rad je objavljen u časopisu Energija.
Neka mesta nisu baš pogodna za proizvodnju solarne energije, posebno u severnim geografskim širinama gde sneg može periodično da pokrije solarne ćelije. U ovoj novoj studiji, istraživački tim je razvio decentralizovan način za proizvodnju solarne energije skoro svuda. Oni to zovu fotonaponski sistem integrisan u balon (BIPVS). Balon se šalje uvis sa solarnim kolektorom i šalje proizvedenu električnu energiju na zemlju preko električnog kabla.
Balon je hibrid – ostaje u visini sa mešavinom vazduha i helijuma. Njegova gornja polovina je napravljena od providnog materijala koji hvata sunčevu svetlost i koncentriše je koristeći svoja refrakciona svojstva. Donja polovina balona je napravljena od materijala koji dodatno koncentriše svetlost i na taj način smanjuje površinu ugradnje solarne ćelije koja visi ispod, bez žrtvovanja efikasnosti žetve.
Postavljanje fotonaponskih ćelija na dno balona štiti ih od kiše, snega, susnežice ili grada. Sistem takođe ima izduvni ventil za razmenu gasa za održavanje željenog pritiska unutar balona. Pored solarnih ćelija nalaze se memorijski i kontrolni moduli za upravljanje protokom energije. Za stabilizaciju balona koriste se četiri kabla, a za tlo su pričvršćeni konopac i električni kabl. Balon treba da bude postavljen dovoljno visoko da izbegne senku od drveća ili zgrada.
Tim je testirao svoj sistem lokalno i koristio simulacije za proučavanje verovatnih karakteristika performansi BIPVS-a u pet velikih gradova širom sveta. Otkrili su da je prosečna mesečna proizvodnja jednog od njihovih balona između 3,5 i 4 GVh snage. Oni takođe napominju da se, po želji, više balona može poslati uvis kako bi se proizvelo onoliko energije koliko je potrebno za datu lokaciju.