Bakterije sa zanimljivim svojstvima otkrivene u podzemnim pećinama

Bakterije sa zanimljivim svojstvima otkrivene u podzemnim pećinama

Istraživački tim sa Univerziteta Umea, SLU i Alžira, pronašao je bakterije sa brojnim interesantnim svojstvima u prethodno neistraženim pećinama na dubini od nekoliko stotina metara u Alžiru. Jedno od ovih svojstava je razlaganje glutena, što stoga može biti od interesa za osobe sa alergijama na gluten. Rezultati su objavljeni u Microbiologi Spectrum.

„Ova studija je još jedan primer fantastičnog potencijala uzbudljivih mikroba na našoj planeti. Uprkos intenzivnim istraživanjima, do sada smo uspeli da mapiramo samo mali deo svih mikroba pronađenih na zemlji“, kaže Natuška Li, istraživač na Odeljenju ekologije i nauka o životnoj sredini na Univerzitetu Umea.

Kada je Žil Vern napisao svoj roman „Putovanje u središte Zemlje“, mnogi ljudi su trivijalizovali divlje fantazije o postojanju života u podzemlju. Prošlo je nekoliko decenija pre nego što su biolozi počeli ozbiljno da istražuju život pod zemljom.

Danas je poznato da najmanje 30% svih mikroorganizama na zemlji živi duboko pod zemljom — u potpuno drugačijim uslovima od oblika života na površini zemlje, na primer bez sunčeve svetlosti, a samim tim i bez biljaka. Istraživanje podzemnih oblika života može nam dati zanimljive informacije o tome kako se život može razviti na različite načine na Zemlji i da li može postojati život u podzemlju na drugim nebeskim telima, kao što je planeta Mars.

Pećine mogu delovati kao prirodna kapija u podzemni svet. Pećine se nalaze širom sveta, ali samo deo njih je istražen. U poslednjoj deceniji, istraživanje pećina je izazvalo veliko interesovanje — čak iu kontekstu istraživanja svemira, pošto je otkriveno da neke planete, kao što je Mars, sadrže mnogo pećina.

U trenutnoj studiji, Natuschka Lee u saradnji sa Baraa Rehamnia, donedavno gostujući dr. student sa Univerziteta Konstantin u Alžiru (koja radi svoju disertaciju na ovu istraživačku temu tokom leta 2022.) i Ramune Kuktaite, istraživač na Odseku za oplemenjivanje biljaka na SLU u Alnarpu, tražili su zanimljive karakteristike bakterija koje stvaraju spore u do sada neistražene pećine na dubini od nekoliko stotina metara u Alžiru.

Ove bakterije su blisko povezane sa grupom Bacillus, grupom bakterija koja se mnogo proučava u astrobiologiji zbog svojih impresivnih sposobnosti preživljavanja i koje na našoj planeti igraju glavnu ulogu u nekoliko različitih konteksta, delom kao patogeni, delom kao korisni mikrobi u oba ekološka područja. i biotehnološki konteksti.

„Na primer, pronašli smo sojeve koji mogu da proizvode antimikrobne supstance ili koji mogu da razgrađuju gluten, supstancu koja može da izazove zapaljenske reakcije u crevima mnogih ljudi. Takođe je utvrđeno da bakterije mogu da tolerišu ekstremne uslove u našem digestivnom sistemu. sistem“, kaže Natuška Li.

U budućnosti, istraživači će istražiti da li ove bakterije mogu biti od koristi biotehnološkoj industriji za, na primer, alergiju na gluten.