Australijski krater bi mogao da ponudi svež uvid u geološku istoriju Zemlje

Australijski krater bi mogao da ponudi svež uvid u geološku istoriju Zemlje

Krater koji se proteže više od 370 milja, ili 600 kilometara, preko srca Australije mogao bi preoblikovati naše razumijevanje geološke istorije Zemlje.

Istraživač Daniel Connelli i dr Arif Sikder sa Univerziteta Virginia Commonvealth veruju da su pronašli dokaze koji podržavaju postojanje MAPCIS-a – masivne australijske pretkambrijsko-kambrijske udarne strukture – koja je nekoncentrični kompleksni krater koji bi mogao pružiti novi uvid u geološke i biološka evolucija naše planete.

„Rad na MAPCIS projektu je bio neverovatno putovanje“, rekao je Sikder, vanredni profesor u Centru za studije životne sredine, jedinici VCU Life Sciences. „Podaci koje smo prikupili nude jedinstven uvid u sile koje su oblikovale našu planetu, i uzbuđen sam zbog budućih istraživanja koje će ovo otkriće inspirisati.

Ovog meseca, Koneli će održati prezentaciju u Anahajmu, Kalifornija, na Connects 2024, godišnjem sastanku Geološkog društva Amerike. U avgustu je predstavio na 37. Međunarodnom geološkom kongresu (IGC 2024) u Busanu, Južna Koreja.

Prema istraživačima, uticaj se dogodio na kraju Edijakarskog perioda, u okviru neoproterozojske ere, koja se proteže od 1 milijarde do 538,8 miliona godina.

Među geološkim dokazima koje su otkrili da bi potvrdili starost, veličinu i lokaciju udara su masivne naslage pseudotahilitne breče, ili rastopljene stene, u blizini centra kratera. Istraživači su pronašli šokirane minerale, uključujući lonsdaleit, ili šokirani dijamant, u naslagama, zajedno sa količinama iridijuma na nivou udara.

„Otkriće MAPCIS-a je svedočanstvo moći zajedničkog istraživanja“, rekao je Koneli. „Naši nalazi ne samo da naglašavaju značaj ove strukture uticaja, već i otvaraju nove puteve za razumevanje Zemljine geološke prošlosti.“