U najnovijem istraživanju sprovedenom u maglini Orion, tim astronoma je proučavao binarne objekte Jupiterove mase (JuMBO) i došao do revolucionarnog otkrića: ovi masivni, slobodno lebdeći objekti se međusobno privlače u orbitu. Ovo otkriće, objavljeno u časopisu The Astrophysical Journal Letters, postavlja nove izazove i otvara uzbudljive mogućnosti u razumevanju formiranja planeta i potencijalne nastanjivosti izvan Sunčevog sistema.
Koristeći Karl G. Janski Very Large Array (VLA) i NASA-in James Webb Space Telescope, astronomi su istraživali parnjake u grupi od 40 binarnih objekata Jupiterove mase. Iznenađujuće, samo jedan od ovih objekata, JuMBO 24, pokazao je radio pandan, što dovodi u pitanje postojeće teorije o formiranju zvezda i planeta.
Ovo otkriće takođe postavlja pitanja o prirodi ovih slobodno plutajućih planeta, budući da je radio-luminoznost dve planete u ovom binarnom sistemu značajno veća od detektovane kod smeđih patuljaka. Astronomi su izuzetno iznenađeni ovim nalazom i ističu da ovo otkriće pruža uzbudljive mogućnosti za dalje istraživanje.
Dr Luis F. Rodriguez, koji je učestvovao u istraživanju, ističe važnost otkrića: „Ovi objekti mogu imati mesece slične Evropi ili Enkeladu, koji imaju podzemne okeane tečne vode koja bi mogla da podrži život.“ Otkriće radio talasa iz obe komponente dvostrukog sistema slobodno plutajućih planeta predstavlja značajnu prekretnicu u astronomiji i otvara nova vrata za istraživanje potencijalne nastanjivosti planeta izvan našeg Sunčevog sistema.