Otkriće rotirajuće džinovske galaksije ADF22.A1 otvara nova pitanja o formiranju galaksija

Otkriće rotirajuće džinovske galaksije ADF22.A1 otvara nova pitanja o formiranju galaksija

Međunarodni tim astronoma, koristeći teleskope James Webb (JWST) i ALMA, istraživao je džinovsku spiralnu galaksiju ADF22.A1, pružajući uvid u njenu strukturu i kretanje. ADF22.A1, koja se nalazi u proto-jatu SSA22 na crvenom pomaku od 3,09, predstavlja retku, masivnu galaksiju sa prašnjavim diskom u kojem se brzo formiraju zvezde i razvija supermasivna crna rupa.

Zapažanja objavljena 29. oktobra otkrila su izuzetnu brzinu rotacije od 530 km/s, što čini ADF22.A1 jedinstvenom laboratorijom za proučavanje rane evolucije galaksija i supermasivnih crnih rupa. Astronomi su otkrili da se prsten prašine širi diskom, dok se u centru galaksije nalazi aktivna proto-izbočina, što sugeriše aktivno formiranje zvezda i brz rast galaksije.

Prema istraživačima, ovako visoka brzina rotacije verovatno je posledica hladne akrecije kombinovane sa spajanjem, što je omogućilo da se galaktički disk zavrti i oblikuje u roku od dve milijarde godina nakon Velikog praska. Ovo otkriće doprinosi razumevanju procesa evolucije masivnih galaksija i pomaže u identifikovanju mehanizama koji oblikuju nastanak najmasivnijih eliptičnih galaksija.