Svake godine, astronauti na Međunarodnoj svemirskoj stanici zabeleže neke od najupečatljivijih prizora Zemlje iz svemira. Osim što su tehnički vešti s kamerom, mnogi od njih su inženjeri, što im omogućava da zabeleže spektakularne prizore dok putuju oko planete svakih 90 minuta. Od kometa i aurora borealis do vulkana i reka, njihov pogled sa udaljenosti od 250 milja nad zemljom pruža jedinstvene perspektive.
Fotografije snimljene sa svemirske stanice tokom 2024. godine predstavljaju neverovatne prizore koje je teško nadmašiti. Astronauti zabeleže stotine fotografija svake godine, deleći ih s ostatkom sveta kao svedočanstvo o lepoti i kompleksnosti Zemlje iz svemira.
Među posebnim trenucima tokom 2024. godine bila je pojava svetle komete Tsuchinshan-ATLAS, poznate i kao kometu A3. Astronauti su imali privilegiju da posmatraju senku Meseca tokom potpunog pomračenja Sunca u aprilu, dok su uživali u šarenim zalascima i izlascima sunca koje pruža Zemljina atmosfera.
Nisu samo lepe prizore ono što astronauti vide iz svemira. Nažalost, oni jasno mogu uočiti šumske požare i oluje, poput uragana, koji izgledaju impresivno i opasno istovremeno. Čak i munje kroz oblake nisu im strane.
Jedna od fascinantnih perspektiva koje astronauti imaju jeste posmatranje granica iz svemira, poput mesta gde se Libija, Sudan i Egipat susreću u pustinji Sahara. Ovaj „Efekat pregleda“ opisuje duboku promenu u percepciji koju astronauti doživljavaju kada prvi put vide Zemlju odozgo, osećajući mešavinu strahopoštovanja, jedinstva i krhkosti naše planete.
Iako su dani svemirske stanice odbrojani do 2030. godine, astronauti se i dalje dive njenom nasleđu i značaju. Planovi za izbacivanje ISS-a iz orbite i njegovo spuštanje u Tihi okean već su u toku, ali će stanica ostaviti dubok trag u istraživanju svemira.