Astrofizičari, iz tima Triniti i Breakthrough Listen i Onsala svemirske opservatorije u Švedskoj, skeniraju univerzum u potrazi za „tehnosignaturama“ koje potiču sa udaljenih planeta koje bi pružile podršku za postojanje inteligentnog, vanzemaljskog života.
Koristeći irski LOFAR teleskop i njegov kolega u Onsali u Švedskoj, tim—predvođen profesorom Evanom Kinom, vanrednim profesorom radio-astronomije u Trinitijevoj školi fizike i šefom irskog LOFAR teleskopa—planira da nadgleda milione zvezdanih sistema.
Naučnici tragaju za vanzemaljskim radio signalima više od 60 godina. Mnogi od njih su izvedeni korišćenjem pojedinačnih opservatorija što ograničava sposobnost identifikacije signala iz magle zemaljskih smetnji na Zemlji. Veliki deo napora je usredsređen na frekvencije iznad 1 GHz jer teleskopi sa jednom antenom rade na tim frekvencijama.
Sada, nova saradnja koju predvodi Triniti koledž u Dablinu, sa timom Breakthrough Listen i Onsala svemirskom opservatorijom u Švedskoj, usavršava tehniku sa više lokacija i više teleskopa koja im omogućava da pretražuju na mnogo nižim frekvencijama od 110–190 MHz.
Program Breakthrough Listen je najsveobuhvatnija potraga za tehnološki naprednim vanzemaljskim životom, razvijajući namenske instrumente na irskim i švedskim LOFAR stanicama. Korišćenje više sajtova ima glavnu prednost u tome što je mnogo manje verovatno da će dati „lažno pozitivan“ signal; takvi signali nastaju zbog smetnji mnogih ljudskih izvora na Zemlji.
Tim je upravo objavio detalje o svom metodu i njihovoj tekućoj potrazi u The Astronomical Journal. Već su skenirali 1,6 miliona zvezdanih sistema označenih kao interesantne mete svemirskih misija Gaia i TESS, koje vode ESA i NASA. Do sada su ove pretrage bile praznine.
Ali potraga je tek počela. Profesor Kin je rekao: „U poslednjih 50 godina dokazi su se stalno povećavali da su sastojci i uslovi neophodni za život relativno uobičajeni u univerzumu, što postavlja jedno od najvećih životnih pitanja bez odgovora: da li smo zaista sami?“
„Nekim ljudima ‘Potraga za vanzemaljskom inteligencijom, ili SETI’ može izgledati kao nešto iz filma, ali je to bila naučna potraga decenijama, i to iz mnoštva veoma dobrih razloga.
„Ovim projektom baziramo našu pretragu na zajedničkoj pretpostavci da civilizacije na drugim mestima u univerzumu mogu da koriste tehnologije slične onima razvijenim na Zemlji. Kao rezultat toga, radio frekvencije su logičan domen za sprovođenje SETI istraživanja zbog široke upotrebe telekomunikacija i radar i naš pristup radio-teleskopima sledeće generacije pružaju veliku šansu za duboko uronjenje u univerzum.“
Oven Džonson, dr. Kandidat Trinitijeve škole fizike, prvi je autor članka u časopisu i prva Irska osoba koja je ikada stekla doktorat. na temu SETI. On je dodao: „Ono što istraživanja poput ove čini zaista zadivljujućim je činjenica da ove teleskope guramo do njihovih apsolutnih granica, usmeravajući ih ka značajnim delovima neba. Kao rezultat toga, imamo uzbudljivu mogućnost da otkrijemo sve vrste divlje i čudesne pojave tokom ovog procesa i, ako smo veoma srećni, čak i susret sa našim kosmičkim susedima.“
„LOFAR će uskoro biti podvrgnut nizu postepenih nadogradnji na svim stanicama u nizu širom Evrope, što će omogućiti još širi SETI u opsegu od 15–240 MHz. Imamo milijarde zvezdanih sistema za istraživanje i oslanjaćemo se na neku mašinu tehnike učenja za probiranje ogromne količine podataka.“