Arktički toplotni talasi povezani sa gubitkom morskog leda, otkriva nova studija

Arktički toplotni talasi povezani sa gubitkom morskog leda, otkriva nova studija

Usred globalnog zagrevanja, toplotni talasi pogađaju čak i Arktik, region koji se nekada smatrao imunim na takve ekstremne vremenske prilike. Nedavna istraživanja otkrivaju da ovi toplotni talasi, posebno u Barenc-Karskom moru (BKS) tokom borealne jeseni, ne samo da su u porastu, već utiču i na klimu daleko izvan Arktika, od istočne Azije do celog sveta.

Studija objavljena u časopisu Vremenski i klimatski ekstremi istražuje mehanizam ovih jesenjih toplotnih talasa u BKS-u i njihovu vezu sa varijabilnosti morskog leda.

Istraživači su otkrili da se dva dana pre nego što se ovi toplotni talasi pojave, pojavljuje se jasan atmosferski obrazac: dipolni režim koji sadrži negativnu anomaliju iznad Grenlanda i pozitivnu anomaliju iznad BKS.

„Ovaj dipolni režim olakšava kontinuirani dotok toplog, vlažnog vazduha iz Atlantika u region BKS“, rekao je dr Hu Venting, autor studije i istraživač sa Instituta za atmosfersku fiziku pri Kineskoj akademiji nauka.

Priliv toplote i vlage intenzivira silazno dugotalasno zračenje, kao i latentne i osetljive toplotne tokove, podižući temperature vazduha blizu površine i pokrećući ove složene toplotne talase.

Studija je takođe naglasila da ovo povećanje toplote i vlage drastično smanjuje koncentraciju morskog leda u regionu BKS. Ovo opadanje morskog leda nastavlja se najmanje jedan dan nakon toplotnog talasa, što ukazuje na povratnu petlju gde više temperature mogu produžiti uticaj toplotnog talasa.

Ovi nalazi naglašavaju kritičnu ulogu morskog leda u regulisanju arktičkih temperatura i nagoveštavaju šire implikacije na globalne klimatske obrasce kako se uslovi na Arktiku nastavljaju menjati.