Profesor arheologije Univerziteta u Vajomingu Tod Surovel i njegov tim saradnika otkrili su perlu u obliku cevi napravljenu od kosti koja je stara oko 12.940 godina. Perla, pronađena na lokalitetu La Prele Mamut u okrugu Konvers, najstarija je poznata perla u Americi.
Surovellovo istraživanje je objavljeno u Scientific Reports; rad je naslovljen „Upotreba zečje kosti za izradu perle Klovis“. Članovi istraživačkog tima uključivali su saradnike sa UV, Kancelarije arheologa države Vajoming, Univerziteta u Mančesteru, Veber državnog univerziteta i Državnog univerziteta Čiko.
Na lokalitetu mamuta La Prele čuvaju se ostaci ubijenog ili očišćenog pododraslog kolumbijskog mamuta i pridruženog kampa koji je bio okupiran tokom vremena kada je životinja iskasapljena.
Da bi utvrdio poreklo koštane perle, tim je ekstrahovao kolagen za zooarheologiju masovnom spektrometrijom, takođe poznat kao ZooMS, što je omogućilo grupi da stekne uvid u hemijski sastav kosti.
Istraživači su zaključili da je perla napravljena ili od metapodijala (kosti koje povezuju falange cifara sa proksimalnim kostima udova) ili od proksimalne falange (kosti koja se nalazi u prstima na rukama i nogama ljudi i drugih kičmenjaka) od zeca.
Ovaj nalaz predstavlja prvi siguran dokaz za upotrebu zečeva tokom perioda Klovisa, koji se odnosi na praistorijsko doba u Severnoj Americi, posebno istaknuto pre oko 12.000 godina. Ime je dobio po arheološkom nalazištu Klovis u Novom Meksiku, gde su otkrivena karakteristična kamena oruđa.
Perla je dugačka oko 7 milimetara, a njen unutrašnji prečnik je u proseku 1,6 milimetara. Istraživački tim je razmatrao mogućnost da je perla mogla biti rezultat konzumiranja i varenja mesoždera, a ne stvorena od strane ljudi; međutim, mesožderi nisu bili uobičajeni na ovom lokalitetu, a artefakt je pronađen na 1 metar od guste rasute drugog kulturnog materijala.
Pored toga, žlebovi na spoljašnjoj strani perle su u skladu sa stvaranjem ljudi, bilo sa kamenjem ili njihovim zubima. Ovakve perle su verovatno korišćene za ukrašavanje tela ili odeće.
Surovell, koji takođe rukovodi Institutom Frison u UV, je arheolog sa specijalizacijom za paleoindijanski period, najraniji period američke arheologije. Radio je prvenstveno na Velikim ravnicama i Stenovitim planinama, ali takođe ima terensko iskustvo u Evroaziji. Zanimaju ga faktori koji strukturiraju arheološki zapis od donošenja odluka do formiranja lokaliteta.