Nemačko-austrijski tim predvođen arheologom Kristijanom Keler sa Univerziteta u Beču istražuje grobnicu kraljice Meret-Nejt u Abidosu u Egiptu. Bila je najmoćnija žena u periodu oko 3.000 godina pre nove ere. Nedavna iskopavanja dokazuju njen poseban istorijski značaj: istraživači su pronašli vino staro 5.000 godina i druge grobne predmete. Ovo podstiče spekulacije da je Meret-Nejt bio prvi faraon starog Egipta i prethodnik kasnije kraljice Hatšepsut.
Tim je nedavno započeo arheološka iskopavanja u grobnici kraljice Meret-Neith iz 1. dinastije (oko 3.000 godina pre nove ere) u Abidosu i otkrio značajne nove informacije o ovoj važnoj istoriskoj ženi.
Kraljica Meret-Neith bila je jedina žena koja je imala svoju monumentalnu grobnicu na prvom egipatskom kraljevskom groblju u Abidosu. Ona je verovatno bila najmoćnija žena svog vremena, a današnji istraživači spekulišu da je Meret-Neit možda bila prva žena faraon u starom Egiptu, a time i prethodnica kasnije kraljice Hatšepsut iz 18. dinastije. Njen pravi identitet ostaje misterija. Nova iskopavanja otkrivaju uzbudljive nove informacije o ovoj jedinstvenoj ženi i njenom vremenu.
Arheološki tim je pronašao dokaze o ogromnoj količini grobnog predmeta, uključujući stotine velikih tegli za vino. Neki od njih su bili veoma dobro očuvani, pa čak i zapečaćeni u svom prvobitnom stanju. U njima su bili ostaci vina starog 5.000 godina. Pored toga, natpisi svedoče da je kraljica Meret-Nejt bila odgovorna za centralne vladine kancelarije kao što je trezor, što podržava ideju o njenom posebnom istorijskom značaju.
Monumentalni kompleks grobnica Meret-Neit u pustinji Abidos, koji uključuje grobnice 41 dvorjana i sluge pored njene sopstvene pogrebne komore, izgrađen je od nepečenih cigli od blata, gline i drveta. Zahvaljujući pažljivim metodama iskopavanja i raznim novim arheološkim tehnologijama, tim je uspeo da pokaže da su grobnice građene u nekoliko faza izgradnje i tokom relativno dugog vremenskog perioda.
Ovo zapažanje, zajedno sa drugim dokazima, radikalno osporava ideju ritualnog prinošenja ljudske žrtve kao dela kraljevske sahrane u Prvoj dinastiji, što se često pretpostavljalo u ranim istraživanjima, ali nikada nije stvarno dokazano.
Tim radi u interdisciplinarnoj i međunarodnoj saradnji između egipatskog Ministarstva turizma i antikviteta, Nemačkog arheološkog instituta u Kairu, Univerziteta u Beču i Tehnološkog univerziteta u Beču u Austriji i Univerziteta Lund u Švedskoj.