Arheolozi koji traže Kleopatrinu grobnicu otkrili tunel „geometrijsko čudo“

Arheolozi koji traže Kleopatrinu grobnicu otkrili tunel „geometrijsko čudo“

Ispod hrama u drevnom razrušenom gradu Taposiris Magna na egipatskoj obali, arheolozi su 2022. otkrili ogroman, spektakularan tunel, tunel koji su stručnjaci nazvali „geometrijskim čudom“.

Tokom tekućih iskopavanja i istraživanja hrama, Ketlin Martinez sa Univerziteta Santo Domingo u Dominikanskoj Republici i kolege otkrili su strukturu 13 metara (43 stope) ispod zemlje. Tunel visok 2 metra bio je isklesan kroz neverovatnih 1.305 metara (4.281 stopa) peščara.

Njegov dizajn, prema izjavi egipatskog Ministarstva turizma i antikviteta iz novembra 2022. godine, izuzetno je sličan tunelu Eupalinos od 1.036 metara – akvaduktu iz 6. veka pre nove ere na grčkom ostrvu Samos. Često nazivan čudom inženjeringa, vod je bio bez presedana u dizajnu i izgradnji u svoje vreme.

Iako tunel Taposiris Magna nije bez premca, njegov inženjering je ipak jednako impresivan.

Delovi tunela Taposiris Magna su potopljeni u vodu, iako je njegova namena trenutno nepoznata, ako ostavimo po strani njegovu sličnost sa tunelom Eupalinos.

Martinez, koji je radio u Taposiris Magna od 2004. u potrazi za izgubljenom grobnicom Kleopatre VII, veruje da bi tunel mogao biti obećavajući trag. Ranije su iskopavanja dala tragove koji izgleda ukazuju na čuvenu kraljicu i poslednjeg Ptolemeja.

Taposiris Magna je osnovao oko 280. pre nove ere Ptolemej II, sin poznatog generala Aleksandra Velikog i jedan od Kleopatrinih predaka (ona je sama vladala od 51. pre nove ere do svoje smrti od samoubistva 30. pre nove ere).

Tim veruje da je hram bio posvećen bogu Ozirisu i njegovoj kraljici, boginji Izidi – božanstvu sa kojim se Kleopatra udvarala. Tu su pronađeni novčići sa imenima i likovima Kleopatre i Aleksandra Velikog, kao i figurice Izide.

U hramu su pronađene i grobnice sa grčko-rimskim sahranama. Moguće je da su – ako se uopšte tamo mogu naći – Kleopatra i njen muž Mark Antonije možda bili sahranjeni u sličnim grobnicama.

Istraživači nisu bili sigurni da li tunel može dovesti do ovih davno izgubljenih grobnica, ali budući rad bi mogao dati više informacija.

Sledeća faza biće istraživanje obližnjeg Sredozemnog mora. Između 320. i 1303. godine nove ere, serija zemljotresa pogodila je obalu, uzrokujući da se deo hrama uruši i da ga progutaju talasi. Pored toga, iskopavanja su ranije otkrila mrežu tunela koja se proteže od jezera Mariout do Mediterana.

Bez obzira da li su grobnice pronađene ili ne, temeljno iskopavanje ovih ruševina moglo bi nam reći više o misterioznom drevnom gradu. Tunel je već doneo blago: komade grnčarije i pravougaoni blok krečnjaka.

Kao što je tadašnji ministar za antikvitete Zahi Havas rekao pre 13 godina, „Ako otkrijemo grobnicu Kleopatre i Marka Antonija, to će biti najvažnije otkriće 21. veka. Ako nismo otkrili grobnicu Kleopatre i Marka Antonija , napravili smo velika otkrića ovde, unutar hrama i izvan hrama“.