Arheološki dokazi sa svetski poznatog mezolitskog nalazišta Star Kar u Severnom Jorkširu pokazali su da su lovci skupljači verovatno održavali uredan dom stvarajući „zone“ za određene domaće aktivnosti.
Istraživački tim sa Univerziteta u Jorku i Univerziteta u Njukaslu pogledao je mikroskopske dokaze o upotrebi kamenih alata pronađenih unutar tri strukture – potencijalno konusnog oblika ili kupole – koje datiraju pre više od 11.000 godina na lokaciji Star Carr.
Otkrili su da je postojao niz aktivnosti koje su se verovatno odvijale u „kući“, uključujući rad sa drvetom, kostima, rogovima, biljkama, kožom, mesom i ribom. Istraživači su zatim iscrtali prostorne obrasce za ove aktivnosti kako bi precizirali gde su se ove aktivnosti mogle desiti u stanu.
Dr Džes Bejts, sa Odeljenja za arheologiju Univerziteta u Jorku, rekao je: „Otkrili smo da postoje različite oblasti za različite vrste aktivnosti, tako da je neuredna aktivnost koja uključuje kasapljenje, na primer, obavljena u onome što se čini da je predviđeni prostor, i odvojeno od ‘čistačih’ zadataka kao što su izrada predmeta od kosti i drveta, alata ili nakita.
„Ovo je bilo iznenađujuće jer su lovci-sakupljači poznati po tome što su veoma mobilni, jer bi morali da putuju da bi pronašli hranu, a ipak imaju veoma organizovan pristup stvaranju ne samo kuće, već i osećaja doma.
„Ovaj novi rad, na ovim vrlo ranim oblicima kuća, sugeriše da ovi stanovi nisu služili samo praktičnoj svrsi u smislu da imaju zaklon od elemenata, već da su uočene određene društvene norme kuće koje nisu masovno različite. kako danas organizujemo naše domove.“
Prethodni radovi su takođe pokazali da postoje dokazi da su lovci-sakupljači svoje stanove održavali čistim, kao i urednim, sa indikacijama da je došlo do čišćenja unutrašnjosti konstrukcije.
Star Carr pruža najranije poznate dokaze o britanskim stanovima i nekim od najranijih oblika arhitekture. Verovalo se da je jedna od pronađenih građevina u obliku teepee-a i da je napravljena od drveta od posečenog drveća, kao i od pokrivača koji su možda napravljeni od biljaka, poput trske ili životinjskih koža. Još uvek se vrlo malo zna zašto bi lovci-sakupljači gradili takve strukture i nastavili da to čine tokom perioda mezolita.
Dr Bejts je rekao: „Ne samo da sada znamo da su lovci-sakupljači gradili ove nastambe, već su imali zajedničko grupno razumevanje kako da organizuju zadatke unutar njih.
„U savremenom društvu smo veoma vezani za svoje domove i fizički i emocionalno, ali u dubokoj prošlosti zajednice su bile veoma mobilne, tako da je fascinantno videti da uprkos tome još uvek postoji koncept održavanja urednog kućnog prostora.
„Ova studija pokazuje da analiza mikro-razmera može biti zaista uzbudljiv način da se dođe do detalja ovih domova i šta su ovi prostori značili onima koji su tamo živeli.“
Istraživanje je objavljeno u časopisu PLOS One.