Novo istraživanje se bavi tradicionalno zanemarenom kategorijom pacijenata sa hroničnim hepatitisom B (CHB). Dok se oni koji su HBeAg-negativni sa normalnim nivoima ALT smatraju niskorizičnim i često isključeni iz neposrednog lečenja, ova studija dovodi u pitanje tu ideju pokazujući značajne prednosti tekuće antivirusne terapije.
Sprovedena kao retrospektivna analiza tokom srednjeg perioda od 54 meseca, studija je uključila 194 pacijenta sa dijagnozom HBeAg-negativnog CHB. Ovi pacijenti, svi sa DNK virusa hepatitisa B (HBV), koji se može detektovati, kategorisani su na osnovu režima lečenja: kontinuirano, povremeno ili bez lečenja analozima nukleo(t)ida (NA).
Pacijenti koji su se pridržavali kontinuirane terapije NA pokazali su 100% virološki odgovor, značajno smanjujući rizik od razvoja nodula i ciroze jetre. Ovo je posebno primetno kod pacijenata sa nivoom HBV DNK ≥2000 IU/mL, gde je kontinuirano lečenje smanjilo rizik od ciroze jetre za 92% u poređenju sa onima koji su prekinuli ili nisu primali terapiju.
Studija sugeriše da rani antivirusni tretman može sprečiti progresiju bolesti jetre kod HBeAg negativnih pacijenata sa hroničnim hepatitisom B sa normalnim ALT i pozitivnom HBV DNK, čak i u odsustvu povišenih nivoa ALT. Zalaže se za proaktivnu strategiju lečenja kako bi se sprečilo napredovanje bolesti jetre kod HBeAg negativnih pacijenata sa CHB.
Ovo sveobuhvatno istraživanje naglašava važnost rane intervencije i redovnog praćenja ove populacije pacijenata i potrebu za daljim istraživanjem kako bi se optimizovale strategije lečenja i poboljšali ishodi za pacijente sa hroničnim hepatitisom B. To bi moglo postaviti novi kurs za kliničku praksu i upravljanje u strategijama CHB .